Sıcaktan kaçan vatandaşlar tarihe sığınıyor

Hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerine çıktığı Diyarbakır’da, vatandaşlar serinlemek için tarihi mekanlara akın ediyor.Termometrelerin gün içerisinde 40 derecenin üzerinde seyrettiği Diyarbakır’da, sıcaktan bunalan vatandaşlar...

Diyarbakır 30.07.2016, 11:02
Sıcaktan kaçan vatandaşlar tarihe sığınıyor
banner230
Hava sıcaklıklarının 40 derecenin üzerine çıktığı Diyarbakır’da, vatandaşlar serinlemek için tarihi mekanlara akın ediyor.
Termometrelerin gün içerisinde 40 derecenin üzerinde seyrettiği Diyarbakır’da, sıcaktan bunalan vatandaşlar tarihe sığındı. Vatandaşlar, kentteki yeni yapıların aksine bazalt taşıyla yapılmaları nedeniyle yaz aylarında serin olan Sur ilçesindeki tarihi han ve konakları mesken tuttu. Vatandaşlardan Ali Kaya, Diyarbakır’ın özellikle öğle saatlerindeki sıcaklığına dayanamadıklarını belirterek, “Biz de fırsat buldukça Sur ilçesindeki mekanlara geliyoruz. Bu mekanlar taşlarla yapıldığı için çok daha serin” dedi.
İlçede, tarihi bir handa kafe işleten İbrahim Polat ise, sıcaklığın işletmecilere yaradığını anlatarak, “Bu yapıların yazın serin, kışın sıcak olmasının nedeni kullanılan bazalt taşlardır. Serinlemek ve güzel vakit geçirmek isteyen vatandaşlar ailesiyle arkadaşlarıyla buraya geliyor. Bu sıralar hafta sonları boş masamız bile kalmıyor. Vatandaşlar sadece serinlemek için değil, aynı zamanda huzur bulmak için de buraları tercih ediyor” diye konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@