Harabe konağı sanat galerisine dönüştürdü

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnaflık yapan Kadir Karagöz, ilçede bulunan tarihi ve harabe bir konağı sanat galerisine dönüştürdü.Sur ilçesinde esnaflık yapan Kadir Karagöz, ilçede asırlar önce Süryaniler tarafından kullanılan ancak...

Diyarbakır 30.07.2016, 11:27
Harabe konağı sanat galerisine dönüştürdü
banner230
Diyarbakır’ın Sur ilçesinde esnaflık yapan Kadir Karagöz, ilçede bulunan tarihi ve harabe bir konağı sanat galerisine dönüştürdü.
Sur ilçesinde esnaflık yapan Kadir Karagöz, ilçede asırlar önce Süryaniler tarafından kullanılan ancak ihmal yüzünden harabeye dönüşen tarihi bir konağı kendi imkanlarıyla restore ederek, sanat galerisine dönüştürdü. Çeşitli ülkelerden getirilen özel kumaşlardan üretilmiş yöresel kıyafetlerin, çini seramik işlemelerin, yağlı boya çalışmalarının, kaşmir şalların, el yapımı saf ipek dokuma halıların ve doğal taşların Diyarbakır halkıyla buluşturulduğu galeri, kısa sürede vatandaşların uğrak mekanlarından biri oldu.
Konağa harabe bir durumdayken keşfettiğini anlatan Karagöz, “Konağın tarihi yapısını bozmadan restore ederek bir sanat mekanı haline getirdik. Hindistan, Pakistan, İran ve Nepal gibi ülkelerden özel kumaşlardan üretilmiş ürünlerle farklı bir tarz oluşturduk. Vizyonumuz Diyarbakır’da bulunmayan ürünleri halkımızın ayağına getirmek ve aynı zamanda Diyarbakır yöresine özel parçaları burada sergilemek. Prensip olarak doğal ürünler bulunduruyoruz” dedi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
açık
Namaz Vakti 19 Kasım 2019
İmsak 05:55
Güneş 07:21
Öğle 12:32
İkindi 15:09
Akşam 17:32
Yatsı 18:53

Gelişmelerden Haberdar Olun

@