Çorum Belediyesi Sanat Müzesi Ve Galerisi’ne Görkemli Açılış

Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda ressam tarafından tuale yansıtılan 179 eserin sergilendiği Sanat Müzesi ve Galeri’nin açılışına AK Parti Genel Başkan...

Çorum Belediyesi Sanat Müzesi Ve Galerisi’ne Görkemli Açılış
banner230
Çorum Belediyesi Sanat Müzesi ve Galerisi düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Türkiye’den ve dünyadan çok sayıda ressam tarafından tuale yansıtılan 179 eserin sergilendiği Sanat Müzesi ve Galeri’nin açılışına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Naci Ağbal, AK Parti Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü ve eşi Hatice Külcü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı Asım Keser, AK Parti Milletvekili Adayları Ahmet Sami Ceylan ve Bekir Horoz, AK Parti İl Başkanı Av. Rumi Bekiroğlu, daire müdürleri, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, sanatçılar, ressamlar ile vatandaşlar katıldı.
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, göreve geldikleri günden itibaren klasik belediyecilik anlayışının dışına çıkarak her alanda yeni bir vizyon ortaya koymaya çalıştıklarını dile getirdi.
Çorum Belediyesi olarak 6 yıldır üzerinde çalıştıkları bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Başkan Külcü, “Türkiye’de ilk olan bir çalışma bu. Türkiye’nin birçok yerinden ressamlarımızı ağırladık. Sanatçılarımızı davet ettik ve geldiler ve Çorum’u tuvale döktüler. 6 yıl boyunca bu çalışma devam etti. Her gelen sanatçımız, ‘Buraya ne zaman müze yapacaksınız’ dediler. Böyle bir çalışmayı şehrin uzak bir noktasına yapmamız mümkün değildi. Şehrin merkezinde bir yeri de ancak bu zaman içerisinde bulabildik. Burada 179 eser sergileniyor. Buranın yerinde bir bina vardı. Adı da Kültür Sitesiydi ama bizim kültürümüzde en ufak bir eseri yoktu. Yukardan bakıldığında piyanoya benzeyen fakat bütün Çorumluların aşağıdan baktığı ve beton yığını gördüğü bir binayı yıktık. Dönemin Valisinin ve İl Genel Meclisi’nin çok büyük destekleri oldu. Verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum. Şehrin, insanın ve kültürün bir arada olması gerektiğini düşünüyoruz. Bunları birbirinden ayırdığınızda bir medeniyetten bahsedilmesi mümkün değildir. Biz bütünleştirici olduk. Sanatı, kültürü ve tarihi asla geri bırakmamaya çalıştık” dedi.
AK Parti Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, yeni medeniyetler inşa etmenin sadece elektrik, yol, gölet, baraj ve kanalizasyon faaliyetlerinden geçmediğini söyledi.
Sanatın para ile ile değil yetenek ile yapıldığını dile getiren Uslu, “Hitit medeniyetinin başkenti olan Çorum’da barış dilini geliştirecek, barış kültürünü yaygınlaştıracak sanatsal faaliyetlerin artarak çoğalmasını umuyorum. Buradaki ucube bina tamamen çevreci bir anlayışla yıkıldı ve yerine daha güzel bir eser ortaya çıkartıldı” ifadelerini kullandı.
AK Parti Milletvekili ve Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Naci Ağbal, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün Çorum’da çok iyi işler başardığını söyledi.
Çorum’a her gelişinde değişen, büyüyen ve modernleşen bir şehir silueti gördüğünü vurgulayan Ağbal, “ Her gelişimde Çorum’da çok güzel işler yapıldığını görmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Çorum, altyapısı ile yeşil alanları ve yeni kent mimarisi ile yeniden inşa ediliyor. Bunları yapmak bir vizyon ve bakışı ister. Sayın başkanımız Çorum’u yeniden baştan yaratıyor. İnşallah biz sanatı her zaman üstün tutan bir millet olacağız” şeklinde konuştu.
Ağbal, Çorum’un, altyapısı ile yeşil alanları ve yeni kent mimarisi ile yeniden inşa edildiğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE