(Özel Haber) Deredeki Balıklar Topluca Öldü

Balıkesir’e bağlı Ömerköy’de deredeki balıkların kimyasal atık yüzünden öldüğü iddia edildi.Balıkesir’in Karesi ilçesine bağlı Ömerköy’de deredeki balıkların neredeyse tamamı bir günde telef oldu. Köylüler dereye fabrikadan...

Çevre 30.07.2015, 10:53
(Özel Haber) Deredeki Balıklar Topluca Öldü
banner230
Balıkesir’e bağlı Ömerköy’de deredeki balıkların kimyasal atık yüzünden öldüğü iddia edildi.
Balıkesir’in Karesi ilçesine bağlı Ömerköy’de deredeki balıkların neredeyse tamamı bir günde telef oldu. Köylüler dereye fabrikadan aktığı iddia edilen kimyasal atıklar yüzünden balık ölümlerinin gerçekleştiğini iddia ederken, köy muhtarı da anons yaparak dere suyunun kullanılmaması konusunda köylüleri ikaz etti. Muhtarlıktan yapılan anonsta, "Deredeki balıkları yemeyin ve dere suyu ile tarlalarınızı sulamayın" denmesi üzerine köylüler tedirgin oldu.
Ömerköy’deki dereden balık tutarak yiyen köylüler, sabah kalktıklarında çok sayıda balık ve su canlısının öldüğünü görerek, yetkililerin bu meseleye el atmasını istedi. Tarım İl Müdürlüğüne bağlı ekiplerin de köye gelerek sudan numune aldığı öğrenildi. Köydeki bazı gençler seslerini duyurmak balık ölümlerini cep telefonlarıyla görüntüledi. Cep telefonu kamerasına açıklamalarda bulunan bir vatandaş da, "Bu doğa katliamı. Saat 8.00 civarında su bulanık akmaya başladı ve balıkların hepsi öldü. Bu zamana kadar tertemiz suyumuz vardı. Daha evvel de bazen balık ölümleri yaşanıyordu, ama bu kadar çok balık ölmemişti" şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@