Nevşehir’in çöpünden elektrik üretiliyor

Nevşehir Belediyesinin de üye olduğu Kapadokya İl Özel İdareleri ve Belediyeler Birliği tarafından kurulan Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde, bir günde 6 bin konutun günlük elektrik ihtiyacı karşılanıyor.Nevşehir’in...

Çevre 19.02.2018, 15:22
Nevşehir’in çöpünden elektrik üretiliyor
banner230

Nevşehir Belediyesinin de üye olduğu Kapadokya İl Özel İdareleri ve Belediyeler Birliği tarafından kurulan Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde, bir günde 6 bin konutun günlük elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

Nevşehir’in 2000 Evler Mahallesi’nin Karayazı mevkiinde, Nevşehir il merkezi başta olmak üzere 21 belediye ve İl Özel İdaresince köylerden günlük olarak toplanan yaklaşık 200 ton evsel atığın depolandığı alanda , 1.6. Megawatt (MW) kurulu güce sahip olan Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde saatte 1 MW elektrik enerjisi üretiliyor.

Çöp depolama alanında biriken çöplerin bozuşmasıyla oluşan metan gazının çöp içindeki borulama ve kolektör sistemiyle çekilmesi ve sonrasında elektrik üretim motorunda yakılmasıyla elde edilen elektrikle, günde 6 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanabiliyor.

Yılda yaklaşık 350 bin TL elektrik üretiminin yapıldığı tesis ile çevre kirliliğinin önlenmesi yönünde de önemli başarı da sağlanıyor.

Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisi ile, metan gazının atmosfere salınımı önlendiği gibi, çöp alanlarında oluşabilecek patlama ve yangınların da önüne geçiliyor.

Avrupa standartlarında bir tesis konumundaki Nevşehir İl Özel İdareleri ve Belediyeler Birliği Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisi, bilgisayar sistemi ile kontrol ediliyor.

Yerli enerji kaynaklarının etkin şekilde kullanılabildiği Katı Atık Depolama ve Yenilenebilir Enerji Üretim tesisinde Türkiye’nin örnek oluşturabilecek tesislerinden biri olarak değerlendiriliyor.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
açık
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak 05:54
Güneş 07:19
Öğle 12:31
İkindi 15:10
Akşam 17:34
Yatsı 18:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@