06 Ekim 2015 Salı 10:47
Küresel Isınma Geleceğimizi Tehdit Ediyor
banner230
Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Sönmez, biyolojik çeşitliliğin hızla kaybolması ve çevre sistemlerinin genel kirlenmesi olarak görülen iklimsel değişiklik nedeni ile küresel ısınmaya bağlı olarak, uygarlığın geleceğinin tehdit altında bulunduğuna dikkat çekti.
Bu yıl ki teması ’Mimarlık, Bina ve İklim’ olarak belirlenen Dünya Mimarlık Günü, Uluslararası Mimarlar Birliği’ne (UIA) bağlı 124 ülkede yaklaşık bir milyon 300 bin mimar tarafından kutlanırken, Mimarlar Odası Antalya Şubesi’de hafta boyunca bir dizi etkinlik gerçekleştirecek. Mimarlar Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Sönmez, biyolojik çeşitliliğin hızla kaybolması ve çevre sistemlerinin genel kirlenmesi olarak görülen iklimsel değişiklik nedeni ile küresel ısınmaya bağlı olarak, uygarlığın geleceğinin tehdit altında bulunduğuna dikkat çekerek, buna karşın ülkelerin gerekli tedbirleri almadığını ve uluslararası sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülüklerin de yerine getirilmemekte olduğunu söyledi.
KARŞI KOYABİLME KAPASİTESİ
Sönmez, küresel ısınma, çevre sorunları, savaş, sömürü, açlık, yoksulluk, eşitsizlik ve ayrımcılık gibi nedenlerle varlığını sürdürebilme sorunları ile karşı karşıya bulunan insanlığın, tarih boyunca yaratılan evrensel değerlerin hiçe sayıldığı bir dönemden geçmekte olduğunu kaydetti. Sönmez, "İklim değişikliği, tüm dünya da ve bölgemizde en çok hızlı kentleşme, nüfus artışı ve göçün dönüştürücü etkilerinin görüldüğü büyük yerleşimlerde etkisini göstermektedir. Doğal kaynaklarını kaybeden kentlerimizin iklim değişikliğine ve bu değişikliğin getireceği afetlere karşı koyabilme kapasitesi giderek azalmaktadır. Barınaktan kentsel boyuta kadar, bütün yerleşimlerin fiziksel ortamını oluşturan yapı ve mekan tasarımı olan mimarlık; küresel iklim değişikliğine karşı güvenli, sağlıklı ve yaşanabilir yapılı çevrenin üretimi ile yükümlüdür" dedi.
GÖRMEZDEN GELİNEMEZ
Yaşam çevrelerinin oluşturulması aşamasında, en temel insan haklarından olan sağlıklı ve güvenli bir çevrede barış içinde yaşama hakkının korunmasının, mimarların, merkezi-yerel yönetimlerin, ilgili tüm kurumların ve meslek örgütlerinin ortak sorumluluğu olduğunu belirten Sönmez, "Gelinen aşamada küresel ısınma ve afetlere neden olan iklim değişikliğine karşı mücadele hiçbir şekilde yavaşlatılamaz, ötelenemez ve görmezden gelinemez. Dünyamızın, ülkemizin de içinde bulunduğu bölgemizin ve kentlerimizin büyük afet riskleri altında olduğu, yaşama hakkımızın engellenmesi ile karşı karşıya bulunduğumuz bu zorlu dönemde meslektaşlarımızın ve toplumumuzun Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyoruz" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.