Eskişehir’de Üretilen Fidanlar Karayollarını Süslüyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun karayolu ağaçlandırmasına hız verilmesi talimatının ardından başlatılan yol ağaçlandırma projeleri için kullanılan, fidanlar Eskişehir’de yetiştiriliyor. Bu çerçevede Eskişehir...

Çevre 14.04.2015, 11:42
Eskişehir’de Üretilen Fidanlar Karayollarını Süslüyor
banner230
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun karayolu ağaçlandırmasına hız verilmesi talimatının ardından başlatılan yol ağaçlandırma projeleri için kullanılan, fidanlar Eskişehir’de yetiştiriliyor. Bu çerçevede Eskişehir Orman Fidanlığı’nda refüj ağaçlandırmalarında kullanılmak üzere yıllık 500 bin fidan ve süs bitkisi üretiliyor.
Karayolları ağaçlandırılırken görüşü engellemeyecek şekilde olan, bodur türlerden dağ muşmulası, ateş dikeni, berberis, yayılıcı ardıç ve katırtırnağı türleri kullanılıyor. Büyük bir özen ile yetiştirilen bu türler 1 yaşından sonra dikime hazır hale geliyor ve yol ağaçlandırmasının yapılacağı yere sevk ediliyor.
FİDANLIKTA HER DAİM DİKİME HAZIR 15 MİLYON FİDAN BULUNUYOR
Türkiye’nin en büyük fidanlıklarından olan Eskişehir Orman Fidanlığı da, refüj ağaçlandırılmalarında kullanılmak üzere yıllık 500 bin adet fidan ve süs bitkisi üretiyor. Fidanlıkta 3 yıl önce sadece 20 bin süs bitkisi üretilirken Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatlarıyla kapasite artırılarak 500 bin rakamına ulaşıldı.
Aynı fidanlıkta diğer türlerin yetiştirilmesi ise programlar çerçevesinde devam ediyor. 35 milyon adet fidan üretim kapasitesi olan fidanlıkta, her daim dikime hazır 15 milyon fidan bulunuyor.
“BUGÜNE KADAR 15 BİN 479 KM KARAYOLUNU AĞAÇLANDIRDIK”
Ülke genelinde ağaçlandırma çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bugüne kadar 15 bin 479 km karayolunu ağaçlandırdıklarını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak karayolu ağaçlandırma çalışmalarına her yıl olduğu gibi bu yılda hız kesmeden devam ediyoruz. 2014 yılı sonu itibarıyla 2 bin 310 km karayolunu ağaçlandırdık. 2014 ve 2016 yıllarını kapsayan yol kenarı ağaçlandırma eylem planı çerçevesinde ise 6 bin 400 km karayolu ağaçlandırması yapmayı hedefliyoruz. Dikilen bütün fidanların bakım ve sulama çalışmaları da Orman Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülecek" dedi.
Prof. Dr. Veysel Eroğlu ayrıca, bugüne kadar gerçekleştirilen yol kenarı ağaçlandırma uzunluğunun da, ülkemizin en doğusu ile en batısı arasındaki mesafe olan bin 650 km’lik mesafenin yaklaşık 8 katına tekabül ettiğini de sözlerine ekledi.
KARAYOLU AĞAÇLANDIRMALARI YAKIT TASARRUFUNU ARTIRIYOR
Yol kenarlarının ağaçlandırılması güneşin kavurucu sıcaklığında çıplak dağların yerine ağaçlar arasında vaha etkisi yaratılarak rahat ve huzurlu seyahat imkanı sağlıyor. Ayrıca ağaçlar rüzgar perdesi görevi gördükleri için yakıt tasarrufunu da arttırıyor.
Ayrıca yol kenarına dikilen ağaçlar ve diğer bitkiler, yoldan çevreye yayılabilecek gürültü ve toz kirliliğini, hatta hava kirlenmesinin önlenmesi ile alakalı olarak çok önemli bir vazifeyi üstleniyor ve havanın oksijen miktarını artırıyor.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
10°
açık
Namaz Vakti 20 Ekim 2019
İmsak 05:26
Güneş 06:48
Öğle 12:31
İkindi 15:35
Akşam 18:05
Yatsı 19:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@