Bir Litre Atık Yağ Bir Milyon Litre İçme Suyunu Kirletiyor

MALATYA (İHA) – Malatya’da Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve MASKİ Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bitkisel yağ atıklarının geri dönüşümünü sağlamak için hazırlanan proje hayata geçirildi.Temiz ve çevreci...

Bir Litre Atık Yağ Bir Milyon Litre İçme Suyunu Kirletiyor
banner230
MALATYA (İHA) – Malatya’da Yeşilyurt Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve MASKİ Genel Müdürlüğü işbirliğiyle bitkisel yağ atıklarının geri dönüşümünü sağlamak için hazırlanan proje hayata geçirildi.
Temiz ve çevreci bir toplumsal hayat kültürü oluşturmak amacıyla başlatılan proje kapsamında Bostanbaşı Mahallesi Arma Kent Konutları’nda açılış programı düzenlendi. Açılış programına Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, Yeşilyurt Belediyesi Başkan Yardımcıları, MASKİ Daire Başkanları ile birim müdürleri ve mahalle sakinleri katıldı. Dökülen atık yağların kanalizasyon hatlarında ciddi tıkanmalar oluşturduğuna dikkat çeken MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, “Şehirlerde aynı insanlar gibidir. İnsanın yaşamını sağlıklı idame ettirebilmesi için hayat veren sıvının bulunduğu damarların temiz olması gerekmektedir. Şehirlerimizin damarları kanalizasyon alt yapılarıdır ve şehrimiz için çok önemlidir. Evlerimizde kullandıktan sonra atık hale gelen yağlarımız altyapı sistemlerinin en büyük düşmanıdır. Bu atık yağlar sistemleri tıkamakta, kalıcı hasarlar vermektedir. Bu zararlar direkt olmakla beraber dolaylı olarak da birçok zararı vardır. Geri dönüşüm işlemlerinde maliyetleri arttırmakta, alt yapı maliyetlerini arttırmakta ve doğal olarak başka yerlerde harcanacak milli sermayeye de zararlar vermektedir” diye konuştu.
“EVSEL ATIK YAĞLAR SU KİRLİLİĞİNİN YÜZDE 25’İNİ OLUŞTURMAKTADIR”
Atık yağların sularda ciddi bir tehdit olduğunu belirten Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise, “Bu projede en aktif rol alacak kişiler hanımefendiler. Onlar ne kadar çok dikkat ederlerse gerek şehirlerine gerek ülkelerine, gerek dünyaya en önemli katkılardan birini sağlamış olacaklardır” ifadelerini kullandı.
Evsel atık yağların su kirliliğinin yüzde 25’ini oluşturduğunu ifade eden Uğur, bir litre atık yağın bir milyon litre içme suyunu kirlettiğini dile getirdi. Evsel atık su içinde bulunan yağların biyolojik olarak arıtılmasının mümkün olmadığını aktaran Başkan Polat, “Bitkisel atık yağlar denizlere, göllere ve akarsulara döküldüğü zaman o suyun kirlenmesi ve sudaki oksijenin azalması sonucu başta balıklar olmak üzere diğer canlılar üzerinde büyük tahribata yol açar” şeklinde konuştu.
Atık yağların ayrıca biyodizel enerji olarak da ekonomiye kazandırılabileceğini belirten Polat, “Biyodizel bitkisel atık yağlardan üretilen çevreci bir yakıttır. Yeşilyurt Belediyesi olarak geri dönüşüm evlerinden, okullardan, muhtarlıklardan ve atık yağ üreten işletmelerden eğitim ve denetim faaliyetleri sonucunda ortalama aylık 3 bin 500 kg bitkisel atık yağ toplamaktayız. Bu miktar ilimiz genelinin yaklaşık yüzde 60’ına tekabül etmektedir. Bu projeyle rakamların artmasını temenni ediyoruz. Bu hassasiyetinden ve katkılarından dolayı Büyükşehir Belediyemize ve özellikle MASKİ Genel Müdürümüze çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Programdan sonra Yeşilyurt Belediyesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla mahalle sakinlerine aşure ikram edildi.
YORUM EKLE