Rusya nükleer silah kullanacak mı? Lavrov: Biz müzakerelere hazırız. Ancak operasyona devam edeceğiz dedi.

Ukraynadan komşu ülkere geçen mülteci sayısı 1 milyonu aştı. Savaş tüm karanlık yüzüyle 8 gündür devam ediyor. 

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı, 3'üncü Dünya Savaşı açıklamalarını da beraberinde getirdi.

Boris Volfman, "Buğday Unu İhracatında Büyük Artış Yaşanıyor" Boris Volfman, "Buğday Unu İhracatında Büyük Artış Yaşanıyor"

Önce ABD Başkanı Joe Biden, ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ve sonrasında Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bu söylemi kullandı. Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırıları dünya genelinde tepkiyle birlikte, "3'üncü Dünya Savaşı kapıda mı?" sorusunu gündeme getirdi.

Rusya'ya bedel ödetileceğini söyleyen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Moskova'ya yönelik yaptırımlardan hızlı sonuç beklenmemesi gerektiğini açıkladı.

Biden: Rusya'ya karşı seçenekler Üçüncü Dünya Savaşı ya da yaptırımlar Tarihteki en kapsamlı yaptırımların uygulandığını vurgulayan ABD Başkanı, bunun dışındaki seçeneğin ise 3'üncü Dünya Savaşı olduğunu belirtti. Lavrov'dan tehdit gibi açıklama Rusya'dan da konuya ilişkin açıklama gecikmedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Üçüncü Dünya Savaşı çıkarsa nükleer ve yıkıcı olacaktır" sözleri endişeye yol açtı.

000_323Y8UM(1)

Lavrov: Üçüncü dünya savaşı nükleer karakterli ve yıkıcı olacak Büyük ölçüde kendisini dünyadan izole eden Kuzey Kore'nin lideri Kim Jong-un da 3'üncü Dünya Savaşı'nın çıkabileceğini düşündüğü ileri sürüldü. Bu nedenle de ordusuna, "3. Dünya Savaşı'na hazır olun" talimatı verdiği iddia edildi. Çin, Rusya'ya yönelik mali yaptırımlara katılmayacak Eski NATO komutanından uyarı Askeri uzmanlar da benzer uyarılar yapıyor.

Eski NATO Komutanı Rıchard Shırreff Richard Shirreff, “Eğer İngiltere ve diğer NATO ülkeleri Ukrayna’daki duruma doğrudan dahil olursa, bu üçüncü dünya savaşını başlatır, buna şüphe yok. Uçuşa yasak bölge girişimi de aynı şekilde üçüncü dünya savaşına yol açar" açıklamasını yaptı.