Eskişehir’de ‘Kurumsal Bilgi Güvenliği’ Toplantıları

Antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET ile Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) düzenlediği ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği toplantılarının Eskişehir ayağı yapıldı.Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan ESET Türkiye Satış Müdürü...

Eskişehir’de ‘Kurumsal Bilgi Güvenliği’ Toplantıları
banner230
Antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET ile Türkiye Ekonomi Bankası’nın (TEB) düzenlediği ESET-TEB Kurumsal Bilgi Güvenliği toplantılarının Eskişehir ayağı yapıldı.
Bir otelde düzenlenen toplantıda konuşan ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, lisanssız olarak internetten indirilen korsan ürünlerin tehlikelerinden bahsetti. Türkiye’de lisanssız ürün kullanma oranının bazı kategorilerde yüzde 50’yi geçtiğini ifade eden Akkoyunlu, güvenlik yazılımı konusunda da durumun farklı olmadığını kaydetti. Akkoyunlu, “Türkiye, zararlı yazılımların en çok yayıldığı ülkelerin başında geliyor. Bilgisayardan indirilen lisanssız programlar siber suçlulara, zararlı yazılımlar bulaştırmak için eşsiz bir imkan tanıyor. Siz fark etmezsiniz ama korsan yazılımlar virüs içerebilir. Bilgisayarı yavaşlatır, veri kaybı veya kimlik, parola, kredi kartı bilgileri hırsızlığı gibi maddi ve manevi olumsuz sonuçlara yol açabilir. Ayrıca indirilen ürünün performansı da genellikle düşük olur. Özellikle korsan antivirüs programları koruma sağlamadığı gibi büyük zararlar da verebilir” dedi.
TEB İnternet ve Mobil Bankacılık Yöneticisi Şahin Gör ise, Türkiye’nin son verilerine göre 40 milyon sosyal medya hesabı, 69 milyon da cep telefonunun kullanıldığını aktararak, Türklerin dijital ve mobil hayata hızlı entegre olduğunu söyledi. Finansal dünyanın da bu durumdan etkilendiğine dikkat çeken Gör, “Ülkemizde banka müşterileri artık banka işlemlerini internet bankacılığını atlayarak doğrudan cep telefonu üzerinden gerçekleştirmeyi tercih etmeye başladı. Müşterilerin beklentilerine cevap vermek için şirketlerin dijitalleşmesi ve mobil teknolojileri kullanması gerekmektedir” diye konuştu.
Suç Bilimleri Uzmanı İsa Altun da, Türklerin internete çok hızı giriş yaptığını ve kullanıcıların yeterince bilgilenmeden internetin sunduğu bilgi okyanusunda yüzmeye çalıştığından bahsetti. Hem bireyleri hem de kurumları istismar etmeye odaklanan pek çok siber suçlu olduğu konusunda uyarıda bulunan Altun, “Bular suçlarını, bulundukları yerden masalarından kalkmadan, olay mahalline kapıdan değil ekrandan girerek gerçekleştiriyorlar. Maalesef bu yöndeki eğilim giderek artıyor klasik suçların modası geçiyor. Ekran başında gerçekleştirilen nitelikli siber dolandırıcılık, suçlulara daha kolay geliyor. Bu durumdan ancak teknoloji desteği ile bilgisayarın bağışıklık sistemi güçlendirilerek ve tehlikeler konusunda bilinçlenerek korunmak mümkün” ifadelerini kullandı.
İzmir ve Antalya’dan sonra Eskişehir’de düzenlenen Kurumsal Bilgi Güvenliği Toplantıları’nın 2015 yılı boyunca Bursa, Konya, Samsun, Denizli, Kayseri, Gaziantep ve Adana’da da yapılacağı öğrenildi.
YORUM EKLE