Bilim, Teknoloji

"Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak istiyoruz"

- BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim: - "Öncelikli amacımız Eskişehir'i animasyon merkezi yapmak çünkü ilk çizgi film animasyon bölümü, Anadolu Üniversitesinde kuruldu ve buradan mezun olan öğrenciler piyasada önemli işlerde bulundu"

Türkiye'den 28 ülkeye
Türkiye'den 28 ülkeye "yazılım" ihracatı

- Konya'da faaliyet gösteren Akınsoft yazılım firması, farklı sektörlere yönelik yazılımlarını ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediyor - Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın: - "Türkiye'de 81 ilde 2 binin üzerinde bayimiz var. 4 kıtada 28 ülkeye 7 dilde ürettiğimiz yazılımları ihraç ediyoruz" - "Ekranlarda söylendiği gibi Türkiye'de kriz yok, bilakis gelişen bir ekonomi var. Biz her geçen gün istihdamımızı artırarak çalışma alanlarımızı geliştiriyoruz"

Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi
Uluslararası Seramik, Cam, Emaye, Sır ve Boya Kongresi
"Siber saldırılar 500 milyar dolar civarında ekonomiye sahip"
"Mühendis çift"ten yapay zeka ve siber güvenlik yazılımları
Yerli İHA simülatörü diğerlerine fark atacak
Yerli İHA simülatörü diğerlerine fark atacak

- ESOGÜ öğretim görevlisi Tamer Savaş ve ekibi tarafından sivil kullanıma yönelik, erişimi kolay, ucuz ve özgün yerli İHA simülatörü geliştirildi - Savaş: "Bu tür sistemler genellikle askeri ve savunma alanlarında geliştiriliyor. Simülatörlerin sivil alanlarda da kullanılması önemliydi. Drone sayılarının ve kullanımının hızla artması nedeniyle simülasyon ve eğitim ihtiyacının bulunduğunu fark ettik" - "Simülatörümüzde istediğiniz hava aracını ekleyip, istediğiniz mekan ve koşullarda uçurabiliyorsunuz. Her türlü İHA'yı modelleyip, test ve analizlerini gerçekleştirebiliyoruz"

"Yeni bir şifre kullanılmalı"

- Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu: - "Bir yere üye olurken Facebook size ikinci şifrenizi sorsun. Cep telefonundan gelen ikinci bir doğrulama koduyla çevrimiçi olabilin. Çünkü bu şekilde hesaplara girilebilmesi mümkün değil"

"Kayseri 3. Bilim Şenliği" sona erdi
Dünyanın en büyük kuşu üç metrelik 'Vorombe titan'
Dünyanın en büyük kuşu üç metrelik 'Vorombe titan'
ESOGÜ'den İHA sertifikası
ESOGÜ'den İHA sertifikası
Geçmişin izini
Geçmişin izini "iskeletler"le sürüyor

- AÜ Fiziki Antropoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Handan Üstündağ, Türkiye'nin pek çok bölgesindeki arkeolojik kazılarda bulunup kendisine gönderilen iskeletleri inceleyerek geçmişteki toplumsal yaşama ışık tutuyor - Handan Üstündağ: - "Büyük bir merak ve heyecanla bu işi yapıyorum. Her iskelet bir insana ait olduğu için sürprizlerle dolu. Her insanın bir hikayesi var. O hikayeyi çözebilmek çok heyecan verici ve müthiş bir duygu" - "İnceleme sonunda iskeletlerden, söz konusu kazılara ait insan topluluklarının yaşamları, nüfus yapıları, sağlık durumları, beslenmeleri ve aktiviteleri hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz"

Kadınlar 8 bin yıl önce de zanaatkarmış
Kadınlar 8 bin yıl önce de zanaatkarmış

- Eskişehir'de 8 bin yıllık geçmişe sahip Kanlıtaş Höyüğü'nde geçen yıl bulunan iskelette yapılan incelemede kadınların atölyelerde ve tarım alanlarında çalıştığı tespit edildi - Kazı grubu başkanı Doç. Dr. Ali Umut Türkcan: "Kadın iskeletinin kol kemikleri, rutin bir şekilde belli ağır işleri yoğun şekilde yaptıklarını, dönemin kadınının tahıl öğütme, boya üretimi ve mermer bilezik yapma gibi zanaatkar işlerin içinde olduğunu gösterdi" - Doç. Dr. Handan Üstündağ: "Tarımsal faaliyetler, buğday işleme ve yoğun şekilde mermer bilezik üretimi sonucu böyle bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Kaslarındaki yoğun kullanım izleri sebebiyle 8 bin yıl önceki kadının çalıştığını söylemek mümkün"

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali
İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali
Öğrencilerden yük taşıyan roket
Öğrencilerden yük taşıyan roket