Kooperatifçiliğin kitabını yazdı

Dünya ekonomisinin temel taşlarından olan kooperatifçiliği Türkiye’de de yaygınlaştırmak için elini her taşın altına koyan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, hayatını bu konuda mücadeleye adayan Prof. Dr. Ayhan Çıkın ile örnek bir...

Kooperatifçiliğin kitabını yazdı
banner230
Dünya ekonomisinin temel taşlarından olan kooperatifçiliği Türkiye’de de yaygınlaştırmak için elini her taşın altına koyan Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, hayatını bu konuda mücadeleye adayan Prof. Dr. Ayhan Çıkın ile örnek bir işbirliğine imza attı. Prof. Dr. Çıkın’ın kooperatifçiliğin felsefesini, değerlerini, teorisini ve uygulama örneklerini ele aldığı “Bir Başkadır Kooperatifçilik” adlı kitap basılır basılmaz yoğun bir ilgiyle karşılaştı.
Kooperatifçiliği başarıyla hayata geçirerek, dünya piyasalarında çıpa olmayı başarabilmiş Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, üreticilerin kooperatif çatısı altında toplanması için yürüttüğü sayısız çalışmasına bir yenisini daha ekledi. Birlik Yönetim Kurulu’nun oy birliği ile aldığı karar neticesinde, Türkiye’deki kooperatifçiliğin gelişmesine akademik düzeydeki destekleriyle tanınan Prof. Dr. Ayhan Çıkın’ın “Bir Başkadır Kooperatifçilik” adlı kitabı okura sunuldu. Kooperatifçilik hakkında A’dan Z’ye her türlü bilginin yer aldığı kitap, Prof. Dr. Çıkın’ın uzun yıllar boyunca çeşitli mecralarda yayınlanan yazılarından oluşuyor. Kitap, sadece var olan kooperatiflerin değil; güçlerini birleştirerek ekonomik bir aktör olmak isteyen üretici ve tüketiciler için de bir başucu kitabı niteliği taşıması nedeniyle de, yerel yönetimlerden akademi dünyasına kadar pek çok kesimden yoğun talep gördü.
Üniversitelerde tarım ekonomisi ve kooperatifçilik eğitiminin yaygınlaşmasının mimarı olan Prof. Dr. Ayhan Çıkın, bu önemli konudan akademik dünyanın dışındaki yurttaşların da haberdar olması gerektiğini söyledi. Çıkın, “Birkaç yıl önce bir gazeteci ‘Halkın anlayabileceği bir şekilde yazılar yazın biz de gazetemizde yayınlayalım’ dedi. Kitabın öyküsü böyle başladı. Birlik Başkanı Cahit Bey de basımını üsteleneceklerini söyledi ve basıldı. Kitap basit, yalın bir anlatımla okuyucuya kooperatif hakkında genel bir düşünce vermek. Ben basım aşamasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Umarım Türkiye kooperatifçiliğinin gelişmesine bir katkı yapabiliriz” dedi.
Kooperatifçiliğin ekonomi ve toplumun vazgeçilmez bir aktörü olduğunu düşünerek hareket etmek gerektiğini vurgulayan Çıkın, “Yerel kaynakları koruma ve geliştirmede lokomotif kooperatiflerdir. Küreselleşen dünyada ulusal ve uluslararası düzeyde ayakta kalmak için bu modelin daha aktif hayata geçirilmesi gerekiyor. Ancak burada özel sektöre bir karşıtlık yoktur. Kooperatifler zaten rekabetin anahtarıdır. Aynı zamanda dünyada gıda güvenliği kooperatifler tarafından sağlanmaktadır” diye konuştu. Çıkın, son yıllarda yaşanan küresel krizlerin etkilerinin tüm sektörleri ve kıtaları sardığını ifade ederken, bu krizlerde de kooperatiflerin diğer şirket ve ticari oluşumlara göre ne denli güçlü olduğunu da kanıtladığını söyledi.
Kooperatif modelinin dünya insanlığı için en ideal model olduğunu anlatan Çıkın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son yıllarda dünyayı kasıp kavuran küresel ekonomik krizlerde kooperatifler bu olumsuzluklardan en az etkilenen yapılar oldu. Kooperatifçiliğin kuralları ve uygulamaları evrenseldir ve odağında üretim ve insan vardır. Bu iki kavram güçlenmenin de temelini oluşturmaktadır. Krizlere rağmen güçlerini kaybetmeyen kooperatifler başta Birleşmiş Milletler olmak üzere tüm dünya ülkelerinin ve yöneticilerinin de ilgisi çekmiştir. Türkiye olarak biz de bu alanda güçlenmeliyiz. Güçlü kooperatif yapıları oluşturmak için daha çok çaba göstermeliyiz. Kısıtlı kaynak, bölünmüş toprak yapısı ile ve imece ve yardımlaşma kültürü gelişmiş olan Türk insanı dokusuyla, kültürüyle kooperatifleşmeye daha yakındır. Umudum Türk kooperatifçiliğinin güçlenerek, gelişmesi ve yeni neslin de bu alana ilgi göstermesidir.’’
Türk kooperatifçiliğinin özünün imece kültürüne dayandığını belirten Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin de, AB ülkelerinde enerjiden tarıma pek çok stratejik sektörün güçlü kooperatiflerce domine edildiğini belirtti. Türkiye’de kooperatifçilik eğitiminin çeşitli nedenlerden dolayı istenen biçimde gelişmediğini aktaran Çetin, “Prof. Dr. Ayhan Çıkın, hayatını bu konuda mücadeleye adamış yürekli akademisyenlerin başında gelmektedir. Biz Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği olarak böyle bir çalışmanın yayınlanmasını sağlamaktan ötürü büyük övünç duyuyor ve bu değerli çalışmanın ülkemiz kooperatifçiliğinin muasır medeniyetler seviyesine erişebilmesinde önemli katkılar vereceğine inanıyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE