Minik Dedektifler İş Başında

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), minik dedektiflere ev sahipliği yaptı. Minik olay yeri inceleme ekipleri, parmak izi ve DNA örnekleri alıp, topladıkları delillerden yola çıkarak suçluların peşine düştü.BTM’de ikinci defa düzenlenen...

Minik Dedektifler İş Başında
banner230
Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM), minik dedektiflere ev sahipliği yaptı. Minik olay yeri inceleme ekipleri, parmak izi ve DNA örnekleri alıp, topladıkları delillerden yola çıkarak suçluların peşine düştü.
BTM’de ikinci defa düzenlenen CSI Bursa Olay Yeri İnceleme Atölyesi bilimseverler tarafından büyük ilgi gördü. Kayıtların tamamen dolduğu atölye çalışmasına yaşları 8 ile 12 arasında değişen çocuklar katıldı. Delil toplama, laboratuvar incelemeleri, parmak izi alma gibi birbirinden ilginç deneyimler yaşayan öğrencilere Bursa Emniyet Müdürlüğü’nden Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü memurları rehberlik etti.
Katılanlar parmak izi alma cihazı ile kendi parmak izlerini aldılar ve delil oluşturabilecek saç teli, kan örneklerinden DNA analizi, metal materyallerin incelenmesi gibi birçok ilginç tecrübeyi BTM’nin içine kurulan kriminoloji laboratuvarında yaşadılar. Atölyede öğrendikleri inceleme metotlarını olay yeri inceleme ekiplerince kurgulanan örnek vaka üzerinde delil toplayarak uygulayan çocuklar, ilginç görüntülere imza attı. Kriminoloji laboratuvarında kullanılan ekipman ve delil toplama ile ilgili bütün detayları polislerde öğrenen çocuklar, BTM’de macera dolu bir gün geçirdi.
MİNİK DEDEKTİFLER İZ PEŞİNDE
BTM’de hafta sonları devam eden ‘Velilerle Söyleşi’ye de bu hafta Uludağ Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde doktora eğitimine devam eden Eda Kılıç konuk oldu. Velilerin ilgi gösterdiği ‘İyi Anne Baba Olmanın 20 Yolu’ adlı söyleşide çocuk eğitiminde yapılan hatalara işaret edildi. Kılıç, velilere çözüm yolları da sundu.
Bilimseverlerin hafta sonlarına renk katan BTM’de gelecek hafta sonu yine birbirinden ilginç faaliyetler var. Tematik atölyelerde ‘Yazılım Atölyesi Coder Doja Günü’ ile küçükler yazılım dünyasına ilk adımı atacak. ‘Velilerle Söyleşi’de ise ‘Çocuk Eğitimcisi ve Oyun Terapisti Özge Selçuk Bozkurt’un katılımı ile ‘Çocuklarla Kaliteli Vakit’ temalı söyleşi yapılacak.
YORUM EKLE