25 Aralık Kumpas Davası Ertelendi

Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık davasında usulsüzlük yapıldığına ilişkin açılan 69 sanıklı dava, iddianamenin okunmasına devam edilmek üzere ertelendi.Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı...

25 Aralık Kumpas Davası Ertelendi
banner230
Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık davasında usulsüzlük yapıldığına ilişkin açılan 69 sanıklı dava, iddianamenin okunmasına devam edilmek üzere ertelendi.
Takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı ve şüphelilere kumpas kurduğu iddiasıyla Fethullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 69 sanık hakkında açılan davanın görülmesine devam edildi. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 8’i tutuklu 69 sanıklı pazartesi günü başlayan davada, iddianame okundu. Mahkeme Başkanı, iddianamenin okunmasına ara vererek, taleplerin alınacağını açıkladı. Bunun üzerine sanık avukatları söz alarak tahliye talebinde bulundu. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tahliye taleplerini reddetti. Duruşma iddianamenin okunmasına devam edilmek üzere 5 Eylül 2016 tarihine ertelendi.
GÜLEN SANIK, ERDOĞAN MÜŞTEKİ
İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili İsmail Uçar tarafından hazırlanan 1453 sayfalık iddianamede bir numaralı şüpheli olarak Fethullah Gülen yer alıyor. İddianamede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da aralarında bulunduğu 8 kişi "müşteki", eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bazı eski bakanlarında aralarında bulunduğu 27 kişi ise "mağdur" olarak yer alıyor.
GÜLEN’E AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 52 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ
İddianamede, bir numaraları şüpheli Gülen’in yardımcısı olduğu belirtilen iki numaralı şüpheli Sinan Dursun’un, “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini engellemeye teşebbüs” “FETÖ (Fethullahçı Terör Örgütü)/PDY (Paralel Devlet Yapılanması) silahlı terör örgütünü kurmak ve yönetmek”, “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri siyasal casusluk maksadıyla elde etmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 37 yıl 6 aydan 52 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.
4 POLİS MÜDÜRÜNÜN 338’ER YILA KADAR HAPSİ İSTENİYOR
İddianame örgüt yöneticisi olmakla suçlanan eski Emniyet Müdür Yardımcısı Hamza Tosun, eski İstanbul Mali Şube Müdürü Yakub Saygılı, eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Kazım Aksoy ve eski Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Yasin Topçu’nun ise ağırlaştırılmış müebbet ve 162,5 yıldan 338’er yıla kadar ayrı ayrı hapisle cezalandırılmaları isteniyor.
İddianamede diğer 63 şüphelinin hakkında ise, “FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak” “casusluk”, “Resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek” gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl 6 aydan 330 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep ediliyor.
YORUM EKLE