Alanya’da Yerleşik Yabancılar İftarda Buluştu

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin katkılarıyla Alanya Müftülüğü tarafından yerleşik yabancılara yönelik iftar programı düzenlendi.Alanya Müftülüğü’nün iftar programı Rıhtım Meydanı’nda yapıldı. Programa Alanya Turistik...

Antalya 25.06.2016, 14:59
Alanya’da Yerleşik Yabancılar İftarda Buluştu
banner230
Alanya Turistik İşletmeciler Derneği’nin katkılarıyla Alanya Müftülüğü tarafından yerleşik yabancılara yönelik iftar programı düzenlendi.
Alanya Müftülüğü’nün iftar programı Rıhtım Meydanı’nda yapıldı. Programa Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Üyesi Burhan Sili, eşi yabancı olan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Alanya Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkanı Mehmet Şahin, Alanya Yabancılar Meclisi Başkanı Abdullah Karaoğlu, Türk Alman Dostluk Derneği Başkanı Fahri Yiğit, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Kula, yabancı dernek başkanları ve yaklaşık 400 yerleşik yabancı katıldı.
“4’ÜNCÜ KEZ DÜZENLEDİK”
Alanya Müftüsü Mustafa Topal, ’Yeni Alanyalı’ olarak hitap ettikleri yerleşik yabancılarla iftarda buluşmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. İlçede 30 binden fazla yabancının yaşadığını belirten müftü Topal, "İnsani güzellikleri paylaştığımız bu komşularla 4’üncü kez iftar programı düzenledik. Geçen yıl 400 civarında katılım oldu. Bu yıl da en az bir o kadar kişi daha katıldı" dedi.
“DÜNYAYA ÖRNEK”
Yerleşik yabancılarla sevgi, hoşgörü ve kardeşliği doyasıya yaşadıklarını anlatan Topal, "Bizler burada sevinç içerisinde tattığımız bu havayı, tüm dünya ile paylaşmak istiyoruz. Özellikle dünyanın sevgiye, kardeşliğe, hoşgörüye muhtaç olduğu şu dönemde, bu görüntünün dünya tarafından algılamasını ve gerekli mesajı almasını diliyoruz" diye konuştu.
“DEĞERLERİMİZİ PAYLAŞIYORUZ”
İlçede birçok milletten ve dinden insanın birlikte yaşadığını aktaran Alanya Rus Dili Konuşanlar İşbirliği ve Dayanışma Derneği (ARDİD) Başkanı Anjelika Anzhela da "Burada Hıristiyanlar, Katolikler, Ortodokslar ve diğer birçok mezhepten insanlar var. Bizler burada beraber kardeşçe yaşıyoruz. Beraber dini de paylaşıyoruz. Beraber iftar, kültür, Müslümanlık gibi değerleri de paylaşıyoruz. Kimse Alanya’da ’Sen Hristiyansın’ diye bizi itmez. Tam tersine böyle zamanlarda bir araya gelerek, yemekler yiyerek bir arada oluruz" dedi.
Birçok ülkenin vatandaşı ve o milletlerin din adamlarıyla iftarda buluştuklarını belirten Burhan Sili de Alanya’da sergilenen bu refah ortamının turizmin olmazsa olmazı olduğunu ve örnek teşkil ettiğini söyledi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
17°
az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@