‘Savunma Merci:avukat’ Adlı Kitap Çıktı

Adıyaman Barosu avukatı Ahmet Işık’ın ‘Savunma Merci:Avukat’ adlı kitabı çıktı.Adıyaman Barosuna bağlı Av. Ahmet Işık, 2014-2016 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde ki ‘Savunma Merci: Avukat’ adlı yazılı proje çalışması...

‘Savunma Merci:avukat’ Adlı Kitap Çıktı
banner230
Adıyaman Barosu avukatı Ahmet Işık’ın ‘Savunma Merci:Avukat’ adlı kitabı çıktı.
Adıyaman Barosuna bağlı Av. Ahmet Işık, 2014-2016 yılları arasında Ankara Üniversitesi’nde ki ‘Savunma Merci: Avukat’ adlı yazılı proje çalışması Adıyaman Baro Başkanlığı tarafından kitap haline getirildi. Av. Ahmet Işık’ın ilk kitabı ve Adıyaman Barosu’nun ilk yazılı eseri çıkmış oldu.
Av. Ahmet Işık yaptığı açıklamada, “Bu kitap akademik bir ortamda yazılmış ve hazırlanmıştır. Kitap da avukatlık mesleğinin kanundaki tanımı yapılarak, mesleğin geçmiş tarihi, mitolojisi incelenmiştir. Günümüz avukatlık merciinin, kanunda ve çalışma yaşamında, diğer yargı organları olan savcılık merci ve hakimlik merci arasındaki hukuki ilişkiler ele alınmıştır.
İnsanın kendini savunması insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Bireyin kendini savunmasında bir başkasının yardımını istemesi veya bir başkasının bu konuda görev üstlenmesi de avukatlık mesleğinin tanımını ortaya koymaktadır.
Yargının diğer organları olan, iddia merci savcılık ve karar merci hakimlik, tanımı ve çalışma yaşamında avukatlar ile olan hukuki ilişkileri, kanun, hukuki kaynaklar, gözlem ve meslektaşlarımızın düşünceleri, deneyimleri bu çalışmaya eklenmiştir.
Günümüzde, avukatların çalışma yaşamında adliye ile olan ilişkileri konusunda, kanunda olan düzenlemeler ile yargının üçayağı olan sav, savunma ve karar mercileri ile olan ilişkileri ve bu hukuki ilişkilerde Avukatın genel olarak rolü üzerinde durulmuştur. Demokratik hukuk devletinde savunma yargılama faaliyetinin asli unsurudur. Aslolan, insan ve insan haklarıdır. Bu nedenle savunmanın özgürlüğü birinci derecede önemlidir.
Kitap da yer alan konular eleştirel bakış açısı ile yorumlanmıştır. Özellikle mesleğe yeni başlayan meslektaşlarımız, stajyerlerimizi için var olan durum kitap da ortaya konulduğu gibi olması gerekenler ile ilgili olarak da çarpıcı görüşler mevcuttur. Bu kitabın Adıyaman Barosunun bugüne kadar ki ilk yazılı eseri olması bizleri heyecanlandırmıştır” dedi.
YORUM EKLE