07 Kasım 2015 Cumartesi 13:53
Hüseyin Sözlü, Köşe Yazarlarına Adana’yı Anlattı
banner230
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yaygın basından köşe yazarlarıyla bir araya geldiği toplantıda, Adana’nın değerlerini, dününü ve bugününü anlattı, geleceğinin haritasını çıkardı. Başkan Sözlü, Adana’nın lojistik avantajlarının yatırımcı için çok cazip olduğunu ve yatırımcının Adana’da kendisini iliklerine kadar değerli hissedeceğini söyledi.
Adana’nın kurmayları, Adana Tanıtım ve Kalkınma A.Ş. (ATAK) tarafından düzenlenen lansman toplantısında yaygın medyanın köşe yazarlarıyla Park Zirve’de bir araya geldi. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, toplantıda yaptığı konuşmada Adana’nın dünü, bugünü ve geleceğiyle ilgili önemli saptamalarda bulundu. Adana’nın yatırım açısından cazip yönlerini bütün ayrıntılarıyla ortaya koyan Başkan Hüseyin Sözlü, “Günümüzde Adana denildiğinde Türkiye’de ilk dördün gerisine düşmüş bir vilayet olarak algılanması eksik bilgi olur. 81 vilayetimizin en gençlerinden olan Osmaniye, Adana’nın ilçesiydi. Osmaniye bugün kendi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımlarla ayrıca değerlendirildiğinde ve bunu Adana’nın değerlerine eklediğinizde, Adana bir anda 4. sıraya çıkar. Adana geriye gitmemiştir. Bu kötümser bir yaklaşım. O çok bahsedilen işçi taşıyan servisler bugün yine alternatif yollardan fabrikalara işçi götürüyor. O günkü sanayi tesislerinin bir çoğu ekonomik verimliliğini kaybetmiştir, ya da ayakta duramamıştır, iflas etmiştir, kapanmıştır. Bunlar hakikattir fakat Adana 80’li yılların sonunda kurduğu şirketlerle ilk 500 büyük sanayi kuruluşuna giren çok sayıda sanayici, girişimci yetiştirdi” dedi.
ENERJİ ENDÜSTRİ İHTİSAS BÖLGESİ FAALİYETE GEÇMELİ
Günümüzde Adana için gelişme ivmesinin düşük olduğunu, istenilen seviyede bulunmadığını söylemenin daha uygun olacağını kaydeden Başkan Hüseyin Sözlü, “Bahsettiğimiz ve geçmişten bugüne uzanamayan sanayi tesislerinin yerine yenilerini kuran, kendi içinde Türkiye ekonomisine Sabancıları, Hasları armağan eden Adana, bugün de yenilerini çıkarıyor. Adana büyüyor, bereketli topraklar olma özelliğiyle Adana yine var. Adana ivmesini yükseltmelidir. Adana bu manada potansiyeli yüksek bir ilimizdir. Adana ivmesini yükseltemediği için hak ettiği yerde değildir. Adana ihmal edildiği için hak ettiği yerde değildir.
Toros Gübre ve Botaş çizgisinde 40 yılı aşkın süredir Adana’nın hedefleri noktasında Türkiye’nin gelecek vizyonuyla ilgili önemli planlamalar yapılmıştır ama bunlar hedefine ulaşmamıştır. Merhum Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Kazakistan’ın bir kuruluş yıldönümünde; Hatay’ın Erzin sınırından başlayıp, Botaş’a doğru bölgenin bir tablosunu çıkardı ve ‘Adana çok geç kalıyor. Biz oraların gelişimi için 40 yıl önce hazırlıklarımızı yapmıştık’ dedi. Ondan sonra 13 Haziran 2006 yılında Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının vanası açıldı. Gürcistan-Türkiye ve Azerbaycan’ın o gün projeyi imzalayan liderleri rahmetli oldu. Dünyanın en verimli çalışan petrol boru hatlarından biri olan BTC’nin etrafında gelişecek enerji ihtisas endüstri bölgesi oluşturma noktasında verimli olunamadı. Burada ya Hükümetin seçiciliği ya da yatırımcıların cesaretsizliği noktasında sorunlar yaşandı. Burada yatırım yapmak, rafineri kurmak isteyen çok sayıda firma başka yere yönlendirildi ya da izin verilmedi. Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi, gerekli ihtimamı gördüğü andan itibaren, Adana’nın Osmaniye kaybı olsa da, kente bir sıçrama şansı verecektir” diye konuştu.
YATIRIMCININ KENDİSİNİ DEĞERLİ HİSSEDECEĞİ ORTAM VAR
Bu bölgedeki sıçramanın Türkiye’ye katkısı olacağını anlatan Başkan Hüseyin Sözlü, şunları söyledi: “Sadece Adana için değil, Türkiye ekonomisi için de bir perspektif konulmalıdır oraya. Adana, Çukurova, Akdeniz ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır bu bölge. O bölgede yatırımların önü açıldığı andan itibaren, en az 10 yıl, milyar dolarlık yatırımlara ev sahipliği yapacaktır Adana. İhracat zafiyeti de böylece giderilecektir. Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’nin faaliyete geçmesi Adana’yı sıçratacaktır. Yatırımcı için siyasi manada Adana’da olumsuz bir zemin yoktur. Bu konuda Adana Valimiz devleti, hükümeti temsil eder ve Adana Büyükşehir Belediyesi olarak bizim de yatırımcıların uygun zemin bulması konusunda sıkıntımız yoktur.
Adanamızda, Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası, sivil toplum kuruluşları, meslek örgütlenmeleriyle demokrasinin özümsendiği, işbirliği azminin yüksek olduğu, kente gelenin kendisini değerli hissedeceği bir ortam vardır. Adana’da gelenin huzurlu olacağı, değerli olacağı, kendisine değer verildiğini bizzat iliklerinde hissettiği bir yatırımcı zemini var. Bütün yatırımcıları Adana’ya davet ediyorum.”
ADANA’NIN SIRASI GELMİŞTİR
Türkiye’de Marmara Bölgesi’nin ardından bir bölgenin sırası gelmişse, onun Adana eksenli Çukurova olduğuna inandığını vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, sözlerini şöyle tamamladı:
“Adana’nın lojistik avantajları çok fazla. İstanbul’da hangi yakadaysanız, havayolunu kullanarak Adana’ya gidip gelmek, İstanbul’un bir yakasından bir yakasına gidip gelmekten daha kolaydır. Hatta Adana’ya ilk uçakla gelin; Adana, Mersin, Hatay, Gaziantep ve Hatay organize sanayi bölgelerine kadar gider gelir, öğlen uçağına binip , saat 13-13:30 gibi de İstanbul’da olursunuz. Adana’nın lojistik avantajı var. Havayolu, bölünmüş yolları, otoyolu... Adana’dan Şanlıurfa’ya 2 buçuk saatte, Gaziantep’e 1 buçuk saatte, Hatay’a 45 dakika-1 saatte, Mersin’e yarım saat-45 dakikada gidersiniz. İstanbul’da sizler bir semtten bir semte giderken bile, olumsuz anlarda bu zaman dilimleri iyimser kalır. Adana’nın Çukurova’nın merkezi olma noktasında çekiciliği, cazibesi yüksektir. Adana’nın sırası gelmiştir. Çukurova’da ve Türkiye’de bizden iyi duruma gelen şehirlerimizi kıskanma lüksümüz yok. Birbirimizi geçme azmiyle, Türkiye’nin gücünü artırma isteğiyle el ele verirsek ancak ülkemiz 2023 hedeflerini yakalayabilir. Adana’nın avantajları yüksek ve Adana’nın sırası geldi.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.