Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda ‘Kardeşlik Günü’

Dünya Türkmenler Birliği Ve Konyalılar Kültür Ve Dayanışma Derneği Tarafından Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda ‘kardeşlik Günü’ Etkinliği Düzenlendi. Etkinliğe, Ak Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar Ve Çok Sayıda Davetli Katıldı.

Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda ‘Kardeşlik Günü’
banner230
Dünya Türkmenler Birliği ve Konyalılar Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nda ‘Kardeşlik Günü’ etkinliği düzenlendi.
Etkinliğe, AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Yüreğir Kaymakamı Fatih Genel, Karataş Kaymakamı Recep Öztürk, İl Dernekler Müdürü Recep Kurdoğlu, Meteoroloji Bölge Müdürü Ahmet Kocaman, Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Etem Boz, MTA Doğu Akdeniz Bölge Müdürü Hasan Yıldız, AK Parti Adana Milletvekili Adayı Müberra Kara, ve bir çok ilin dernek temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Burada konuşan Yaşayan Konyalılar Derneği Başkanı Talip Pektaş, birlik ve beraberlik çağrısı yaptı.
Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı ve Hoca Ahmet Yesevi Otağı’nın kurucusu İsmail Demirdüzen ise özellikle gençlere ve çocuklara Ahmet Yesevi’yi tanıtmak için yaptıkları çeşitli faaliyetleri anlattı.
Çukurova Yörük Türkmen Beyi Adana Milletvekili Necdet Ünüvar da “Allah bizi Hoca Ahmet Yesevi’nin yolundan ayırmasın. Ruhumuzla, bedenimizle hep bu yolda koşmayı Allah bize nasip etsin. Bu aziz millet kuruluşun tarihini yazdığı gibi dirilişin de tarihini yazacak. Bu tarihi, buradaki kadrolar ve Ahmet Yesevi’nin yolundan giden kadrolar yazacak. Hedefimiz büyük, yolumuz uzun, yolumuzda engeller var, ama hepsini inançla, azimle aşacağız” dedi.
Birlik ve beraberlik vurgusu yapan Ünüvar, “Bulgar zulmünden kaçan Türk soydaşlarımız, Irak’tan kaçan Peşmergeler, Çin’den kaçan Uygur Türkleri, Suriye’den kaçan 2 milyon 500 bine yakın Arap, Kürt, Ezidi Türkiye’ye sığındı. Peki bizim başımız sıkışırsa, üst akıllar projelerinde başarılı olurlarsa biz kime sığınırız. Sığınacak hiç bir yerimiz yoktur, Avrupa bizden zengin olabilir ama gönül zenginliğinden mahrumdurlar. 500 yıl önce Yahudileri İspanya’dan sürgüne gönderildiğinde kapısını açan Osmanlı’nın torunlarıyız, komşuda yangın varken biz kapılarımız kapatamayız” diye konuştu.
Ünüvar, Ahmet Yesevi Otağı’nda ünlü Türkistan Pilavının bulunduğu kazanın kapağını dualarla açıp, misafirlere Türkistan Pilavı ikramında bulundu.
YORUM EKLE