Turizm Haftası Kutlandı

Zonguldak’ta 38. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Valilik binası önünde tören düzenlendi.38. Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Valilik binası önünde tören düzenledi. Düzenlenen törene, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü...

Turizm Haftası Kutlandı
banner230
Zonguldak’ta 38. Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Valilik binası önünde tören düzenlendi.
38. Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde Valilik binası önünde tören düzenledi. Düzenlenen törene, Zonguldak İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, Sağlık İl Müdürü Bilal Cin, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmi Çelik, öğrenciler ve Anadolu Folklor Vakfı ekibi katıldı. Törende, Kültür ve Turizm Müdürü İl Zekai Kasap tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekai Kasap, “Turizm, ekonomik boyutlarıyla olduğu gibi sosyal-kültürel nitelikleriyle de insanlar ve ülkeler arası dostluk, sevgi ve kardeşlik bağının pekişmesine neden olmaktadır. Uluslararası pazarda bir ‘Türkiye Markası’ yaratma amacıyla etkili çalışmalar yapan Bakanlığımız, turizm politikalarını ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023’ çerçevesinde sürdürmektedir. Ülkemiz yüksek bir potansiyele sahiptir. Turizm sektörümüz hızla gelişmekte ve çeşitlenmektedir. Türkiye, Avrupa pazarında yüzde 3 gibi önemli bir paya sahiptir. Turizm gelirleri, ihracat gelirlerinin yüzde 20’sini aşmıştır. İnsanların kentsel sıkışıklık ve stresten uzaklaşma eğilimi içerisine girmesinin, Zonguldak gibi doğal ve kültürel zenginlikleri konusunda cömert olan bölgeler için her yıl daha da artarak büyük önem kazandığını ifade eden Kasap, “Doğal değerlerimizin turizme kazandırılması düşüncesinden hareketle, ilimizde bol sayıda mevcut olan doğal yürüyüş parkurlarının, dağcılık ve yayla olanaklarının tanıtımı süreklilik kazanmış, ilimiz bu yanıyla son yıllarda çok sayıda doğa gönüllüsünün uğrak yeri olmuştur. Filyos’un kültüre turizmi içinde değerlendirilmesine yönelik çalışmaların, halen sürdürülen arkeolojik kazı faaliyetleriyle farklı bir boyut kazandığına dikkat çeken Kasap, Antik Tieon kentinin gün yüzüne çıkarılması konusunda yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen bulgularla, kentin ve bölgenin sisler içindeki geçmişi aydınlanmaya başlamıştır” şeklinde konuştu.
Konuşmanın ardından, Anadolu Folklor Vakfı ekipleri tarafından Zonguldak yöresi halk oyunları gösterisi yapılarak tören sonra erdi.
YORUM EKLE