25 Mayıs 2015 Pazartesi 16:20
İki Asgari Ücret, Taban Ücreti Olarak Kabul Gördü
banner230
Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, Zonguldak İş Mahkemesi’nde açılan davada 2 asgari ücret uygulamasının taban ücreti olarak kabul gördüğünü söyledi.
Ahmet Demirci yaptığı yazılı açıklamada, “6552 sayılı İş Kanunu ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanunun 9. maddesi ile 3213 Sayılı Maden Kanununa eklenen ek 9. maddede; ‘Bu kanunun 2. maddesinde sayılan 4. grup madenlerden linyit ve taşkömürü çıkarılan işyerlerinde yeraltında çalışan işçilere ödenecek ücret miktarı 4857 Sayılı Kanunun 39. maddesi uyarınca belirlenen asgari ücretin 2 katından az olamaz’ hükmü öngörülmüştü” dedi.
Yasanın yürürlüğe girdiği 11 Eylül 2014 tarihinden bugüne kadar Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve özel sektör işyerlerinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’in açıklamalarına ve sendikanın görüşlerine aykırı bir uygulamaya gidildiğini ifade eden Demirci, “Asgari ücretin bir sosyal koruma ücreti yani bir taban ücret olması anlayışı kabul edilmedi ve bazı sosyal haklar da ilave edilerek uygulama sürdürüldü, böylece alacaklarımız engellendi. GMİS olarak bir üyemiz adına Zonguldak İş Mahkemesi’nde açılan alacak davası sonuçlandı; Bireysel veya TİS sonucu ödenmesi gereken diğer mali ve sosyal hakların ayrıca ödenmesi gerektiği görüşümüz mahkemece kabul gördü” diye konuştu.
“2 ASGARİ ÜCRET, TABAN ÜCRET OLARAK KABUL EDİLDİ”
TTK’nın bu karara karşı itirazını Yargıtay’a taşıyacağını da öğrendiklerini söyleyen Demirci, “Hal böyleyken, 23.05.2015 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararında; rödevans sözleşmesiyle iş yapan şirketlerin, yasa sonrası düzenlemeyle ücretlerden kaynaklanan ek maliyetlerinin karşılanması kararında 2 Asgari ücret tanımlamasının eski şekliyle yani mahkeme öncesi şekliyle kabul edildiği anlaşılıyor. Bu yanlış uygulama değiştirilmeli ve mahkeme kararı doğrultusunda düzenlenmelidir. Sosyal kazanımlar taban ücretin dışında tutulmalıdır. Öte yandan 2 Asgari Ücret konusunda Zonguldak İş Mahkemesinde bizim lehimize verilen kararın TTK tarafından Yargıtay incelemesine yönlendirilmesi girişimleri dahil olmak üzere bu süreci yakından takip ediyor ve bu kararın en kısa sürede uygulanması için çalışıyoruz” şekline konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.