Yaylada 2 Bin 500 Kişi Mahsur Kaldı

Uşak’ın Banaz ilçesine bu yıl ilk kez düzenlenen Karaköseliler Kır Şenliği’nden dönen 2 bin 500 kişi, yağışın yayla yoluna zarar vermesi nedeniyle mahsur kaldı.Uşak iline bağlı Banaz İlçesinin Büyük köylerinden birisi olan Karaköse...

Yaylada 2 Bin 500 Kişi Mahsur Kaldı
banner230
Uşak’ın Banaz ilçesine bu yıl ilk kez düzenlenen Karaköseliler Kır Şenliği’nden dönen 2 bin 500 kişi, yağışın yayla yoluna zarar vermesi nedeniyle mahsur kaldı.
Uşak iline bağlı Banaz İlçesinin Büyük köylerinden birisi olan Karaköse köylüler bugün ilkini gerçekleştirdikleri “Karaköseliler Kır Şenliği” programında buluştular. yıllardır birbirini görmeyen köy halkını bir araya getirerek hasret gidermek ve onları bir araya toplamak için yapılan şenliğe 500 araç ile birlikte yaklaşık 2500 kişi katıldı. Açılış Denizli’den gelen mehter takımının konseriyle başladı. Kur’an tilaveti ve mevlütle devam eden program topluca öğle namazı kılındı. Cemaatle kılınan namazın ardından tüm katılımcılara kavurma ikram edildi. Katılımın oldukça yoğun olduğu programda yurt içinden ve yurt dışından yüzlerce Karaköseli Kır Şenliğine akın etti. Programın ilgi çeken konularından birisi ise Karaköse köyünden ahirete göçenlerin fotoğraflarının büyük bir tabloda toplanması ve sergilenmesi oldu. Köylüler geçmiş atalarının fotoğraflarını hüzünlü bir şekilde seyrettiler. Vefat edenlerin ruhlarına Fatihalar okunmasına sebep olan bu tablo programın güzel taraflarında birisi oldu.
ANSIZIN YAĞMUR BAŞLADI SEL YOLU KAPATTI
Ansızın başlayan ve giderek şiddetlenen yağmur, Kütahya, Uşak ve diğer İllerden şenliğe katılan çok sayıda vatandaşa zor saatler yaşattı. Şiddetli yağmurun etkisiyle meydana gelen sel baskını şenlik bölgesine giden yolu kapatırken, yağışın etkisiyle kaygan bir zemin halini alan mevkide yürümekte zorlanan vatandaşlar birbirlerine tutunarak yol alabildi. Yürümenin bile güç olduğu kaygan zeminde katılımcılar, araçlarının yayla yolunda ilerleyememesi ile birlikte mahsur kaldılar. Vatandaşların yardım istemesi üzerine İl Özel İdare’ye ait iş makineleriyle birlikte Kütahya ve Uşak Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Kütahya ve Uşak 112 Sağlık Ekipleri ve İl Özel İdaresine ait iş makineleri bölgeye sevk edildi. Jandarmanın da desteğiyle başlatılan kurtarma çalışmaları devam eden yağmur nedeniyle güçlükle yürütüldü. UMKE ve Sağlık Ekipleri, zorlukla ulaştıkları bölgede ilk önce 2 hasta, 4 bebek ile annelerine ilk müdahaleyi yapılarak köye indirildi.
Yolda mahsur kalan araçları da kurtaran ekipler gün boyu çalışmalarını sürdürdü. Yağmurun durmasıyla birlikte İl Özel İdaresi’ne ait iş makineleri 18:00’da sel sularıyla balçık haline dönen yolu açmayı başardı. Ardından şenliğe katılan vatandaşlar araçlarıyla birlikte köye indirildi.
YORUM EKLE