Tekirdağ’da Hububatta Süne Mücadelesi İle İlgili İl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı

Tekirdağ’da hububatta süne mücadelesi ile ilgili İl Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.Toplantıda 2015 yılı süne sürvey çalışmalarında birlikteliğin sağlanması ve kışlamış ergin süne mücadelesinin sakıncaları görüşüldü....

Tekirdağ’da Hububatta Süne Mücadelesi İle İlgili İl Koordinasyon Toplantısı Yapıldı
banner230
Tekirdağ’da hububatta süne mücadelesi ile ilgili İl Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.
Toplantıda 2015 yılı süne sürvey çalışmalarında birlikteliğin sağlanması ve kışlamış ergin süne mücadelesinin sakıncaları görüşüldü. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapılan toplantıya, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, İl Müdür Yardımcısı Ahmet Tekgöz, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Alaaddin Zeybek, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Bölge Koordinatörü Kemal Akın, il ve ilçe müdürlüğü süne sürvey çalışmalarında görevli teknik ekipler katıldı.
Toplantıda konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tekirdağ İl Müdürü Zekeriya Sarıkoca, Tekirdağ’da her yıl ortalama 1 milyon 800 civarında hububat, buğday ve arpa ekildiğini ifade ederek, "Her yıl bu alanlarda İl Müdürlüğümüzce süne sürvey çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar çerçevesinde İl Müdürlüğümüz tarafından bu yıl 24 teknik ekip, 104 teknik personel, ilave olarak da 16 araç görevlendirilmiştir. Ekiplerimiz sürvey çalışmalarına kışlak alanlarında başlamakta, hububat alanlarına iniş tamamlandığında; sırasıyla kaba sürvey, kıymetlendirme sürveyi, yumurta parazitlenme sürveyi ve nemf sürveyi çalışmalarını titizlikle yapmaktadırlar. Süne mücadelesi çalışmaları Zirai Mücadele Teknik talimatları doğrultusunda yapılmalıdır. Hastalık ve yabancı ot mücadelesi esnasında kışlamış ergin süneye karşı kimyasal mücadele yapılması kesinlikle yasaktır. Hatalı tüm zirai mücadele faaliyetleri doğal dengenin bozulmasına neden olur" dedi.
Toplantı, Sarıkoca’nın konuşmasının ardından Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Bölge Koordinatörü Kemal Akın’nın, "Sünenin Hayat Evreleri, Yaşayışı ve Mücadelesi" konulu sunusu ile son buldu.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273