Tekkeköy’de ‘Bilinçli Aile Bilinçli Çocuk Aydınlık Gelecek’ Projesi

Tekkeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İlçede İstenilen Akademik Başarının Sağlanabilmesi Amacıyla ‘bilinçli Aile Bilinçli Çocuk Aydınlık Gelecek’ İsimli Veli Eğitim Projesi Başlattı.

SAMSUN 14.04.2015, 15:02
Tekkeköy’de ‘Bilinçli Aile Bilinçli Çocuk Aydınlık Gelecek’ Projesi
banner230
Tekkeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilçede istenilen akademik başarının sağlanabilmesi amacıyla ‘Bilinçli Aile Bilinçli Çocuk Aydınlık Gelecek’ isimli veli eğitim projesi başlattı.
Veli eğitim projesi kapsamında ilçede yürütülen çalışmalarla öğretmenler ve okul yöneticileri ile yapılan toplantılar ve fikir alışverişlerinde ilçede okul/aile/çevre üçlüsünün yeterince oluşturulamadığı, okulların gerek personel gerekse donatım olarak yeterli olmasına rağmen okulların akademik başarıda istenilen düzeye gelemediğini, başarıyı sağlamada aile desteğinin yeterince sağlanamadığı tespit edildi.
Konuyla ilgili eksikliğin veli ilgisizliğinden kaynaklandığı düşüncesinden hareketle ilçe Milli eğitim Müdürlüğü ‘Bilinçli Aile, Bilinçli Çocuk, Aydınlık gelecek’ adıyla bir proje başlattı. Proje ile Her okulda okulun eğitim öğretim etkinliklerinin yanında her ay, her okulda, bir veli eğitimi düzenlenerek velilerin çocuklarının eğitim süreçleri ile ilgili bilgilendirilmesi hedefleniyor. Tekkeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Yalçınkaya, “Proje kapsamında Tekkeköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak, aileleri ve velilerimizi, çocukların okul hayatı ve gelişimleri ile ilgili temel konularda bilgilendirerek, çocuklarımızın geleceğini okul ile birlikte planlama bilincine erişmiş, anne -baba sorumluluklarının farkında, geleceğin mutlu, üretken, paylaşımcı, özgüven sahibi, tarihini öğrenmiş, geleceğinden emin her yönüyle sağlıklı bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. Bu amacımızı gerçekleştirmek için Ailelerimizdeki bilgi eksikliğini her ay her okulda anne babalara yönelik bir seminer ile gidermeye çalışıyoruz” dedi.
Proje hazırlığında rehber öğretmenlerin uzmanlığından yararlandıklarını belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Yalçınkaya, “İlgili Şube Müdürümüzün başkanlığında Rehber Öğretmenlerle yapılan toplantıda Velilerimizin en çok işine yarayacak, çocuklarının öğrenme süreçlerinde onların bilgi eksikliklerinin hissedildiği on farklı konu belirlendi. Belirlenen konularla ilgili çalışmalar, bilgilendirmeler ve eğitimler yapıldı. Velilerde eğitimlere katılarak çocuklarını önemsediklerini gösteriyorlar. Yeni eğitim sistemi öğrenci odaklı, ailenin eğitimin tüm süreçlerine katıldığı, okulun yönetim süreçlerinde ve çocukların gelecekle ilgili kariyer planlamasında velilerin daha çok söz sahibi olduğu bir sisteme geçildi. Bu nedenle velilerin bilgilendirilmesi ve eğitim süreçlerine katılması daha anlamlı hale geldi” diye konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
16°
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 16 Ekim 2019
İmsak 05:22
Güneş 06:44
Öğle 12:32
İkindi 15:39
Akşam 18:10
Yatsı 19:26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@