OMÜ’ye 9 Bin 942 Öğrenci Yerleşti

Ondukuz Mayıs Üniversitesi(omü) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevilhan Mennan.

SAMSUN 30.07.2015, 14:40
OMÜ’ye 9 Bin 942 Öğrenci Yerleşti
banner230
Ondukuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevilhan Mennan, OMÜ’ye 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 9 bin 942 öğrencinin yerleştiğini söyledi.
Pek çok üniversitenin kontenjanlarında azalma olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sevilhan Mennan, OMÜ’nün bu düşüşten en az etkilenen üniversitelerden bir tanesi olduğunu ifade etti. Bu yıl e-devlet sistemi üzerinden öğrencilerin kayıt yaptırabileceğini belirten Mennan, fakat öğrencileri ve aileleri OMÜ’yü tanımaları açısından Samsun’a gelmelerini beklediklerini kaydetti. Öğrencilerin kayıt kılavuzunu iyi okumaları gerektiğini söyleyen Mennan, “Öğrenciler hangi okulu kazanmışsa, o okulun bulunduğu kampüste kayıt yaptıracak” dedi.
OMÜ Hukuk Fakültesi’nin puanlarında önemli bir yükseliş olduğunu vurgulayan Mennan, geçen yıl yerleşmelerin 50 binlerde olduğunu, bu yıl 30 binlere kadar yükseldiğini ve bu durumun OMÜ Hukuk Fakültesi için büyük bir başarı olduğunu vurguladı.
“OMÜ’YE GELEN ÖĞRENCİLER YURT BAKIMINDAN DA ŞANSLI"
Üniversiteye yönelik en fazla sorulan soruların yurtlarla alakalı olduğunu ifade eden Mennan, "Samsun yurt yönünden çok avantajlı bir şehir. OMÜ’ye gelen öğrencilerin yurt sorunu yaşayacaklarını zannetmiyoruz. Çünkü hem Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) hem Samsun’da bulunan özel yurtlar sayesinde öğrencilerimiz bir zorluk yaşamayacak. Kredi Yurtlar Kurumu’nun Samsun’da önemli bir oranda bina sayısı ve kapasitesi var. OMÜ’de kayıt yaptıran öğrenciler devlet yurduna başvurmak için kayıt yerinde bulunan KYK stantlarından başvurularını yapabilecek. Bunun dışında özel yurtlarda kalmak öğrencilerimiz için kayıt esnasında özel yurt temsilcilerini de üniversitemize davet ediyoruz. Öğrenci kayıtlarının olduğu yerde onlara da stantlar ayıracağız. Bu şekilde onlarda tanıtımlarını yapabilecek. Yeni gelen öğrencilerimize kendilerini tanıtabilecekler. Öğrencilerimize de seçenekleri değerlendirme fırsatı sunmuş olacağız. Bunun dışında Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin standı olacak. Öğrencilerimiz, ulaşım kartı olan SAMKART başvurularını buradan yapabilecek" diye konuştu.
"KAYIT YAPTIRACAK ÖĞRENCİLERİMİZİ, AİLELERİYLE BİRLİKTE BEKLİYORUZ"
Kayıt esnasında OMÜ için çeşitli tanıtımlar yapacaklarını ifade eden Mennan, "Hafta içi her gün 12.00-13.00 arası oryantasyon tanıtımımız olacak. Yaklaşık birer saat arayla kalkacak otobüslerimiz OMÜ’yü tanıtacak. OMÜ’deki öğrencilerimiz bu tanıtımlara yardımcı olacak. Öğrencilere ikramlarımız olacak. Aileleri de buraya özellikle bekliyoruz. Onları da burada ağırlamak istiyoruz. Onlar da çocuklarını nereye emanet ettiklerini görsün ve gönül rahatlığıyla buradan ayrılsın. Bu kayıtlar e-devletten de yapılabiliyor. Öğrenciler gelmeden de kayıt yapabilirler. Ama burayı gelip görmeleri açısından hem kendilerini hem ailelerini buraya bekliyoruz. Engelli öğrencilerimize hoş geldin mesajı attık. Onların da bir sorun yaşamaması için engelli birimimizle temasa geçmeleri konusunda telkinde bulunduk. OMÜ Kurupelit Kampüsü’ndeki okullara kayıt yaptırmak için gelecek öğrencilerimiz için Samsun otogarından OMÜ’ye direkt otobüsler gelecek. Kayıt için gelen öğrencilerimiz bu imkanlardan faydalanabilirler. OMÜ Kurupelit Kampüsü’ndeki kayıtlarımız Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde olacak" şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
Namaz Vakti 17 Kasım 2019
İmsak 05:54
Güneş 07:19
Öğle 12:31
İkindi 15:10
Akşam 17:34
Yatsı 18:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@