27 Eylül 2015 Pazar 11:51
Kellik Sorununun Tedavisi Saç Ekimi
banner230
Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, saçsızlık ya da kellik sorunu yaşayan hastalar için günümüzde en geçerli modern tedavi yönteminin saç ekimi olduğunu söyledi.
Saç dökülmesinin hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen bir problem olduğunu belirten Özel FBM Estetik Tıp Merkez Medikal Estetik Hekimi Dr. Hülya Ettekin, “Kim olduğumuz ile ilgili imajın oluşmasında ilk sınavı fiziksel imajımız verir. Başrolde şekli ve ifadesiyle yüzümüz ve tamamlayıcı aksesuarı olarak saçlar, kaşımız, gözümüz, burnumuz kadar rol alıcıdır. Kısa, uzun, küt, kıvırcık, sarı, kahverengi, kırmızının tonları saçlar her biri karşınızdakinin algısına size dair ipuçları bırakır. Saç dökülmesi hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen can sıkıcı bir problemdir” dedi.
Günlük ortalama 50-100 tel saç kaybının normal kabul edilebileceğini ifade eden Ettekin, “Saç kaybı veya sağlığını yitiren saçlar birçoğumuzda, görünümümüzün bozulduğu, çekiciliğimizin cazibemizin düştüğü hissine ve buna bağlı özgüven kaybına neden olabilir. Sağlıklı bir insanda saçların yaklaşık yüzde 90’ı büyüme halinde yüzde 10 ise dinlenme halindedir. Her gün ortalama 50-100 tel kayıp normal kabul edilebilir. Bunun üzerinde kayıp zaman içerisinde saçların seyrelmesine sebep olacaktır. Altta yatan neden varlığı araştırılmalıdır. Kişinin saç kaybı vitamin, mineral eksikliği gibi değiştirilebilen veya olağan saç dökülmesi yaşlılık dökülmesi, genetik saç kaybı yani erkek tipi saç kaybı gibi değiştirilemeyen nedenlere bağlı olabilir. Eğer varsa, öncelikle sebebin ortadan kaldırılması gerekir” diye konuştu.
Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için en geçerli modern tedavi yönteminin saç ekimi yöntemi olduğunun altını çizen Ettekin, “Saçlarında sınırlı dökülmeler ve seyrelmeler olan yada saçlarının son zamanlarda zayıfladığını ve cılızlaştığını ifade eden kişilere PRP mezoterapi gibi medikal estetik uygulamalar faydalı olabilir. Ancak tamamen ölü ve dökülmüş folekülleri bu tür uygulamalarla canlandırmak mümkün değildir. Saçsızlık ya da bir başka deyişle kellik sorunu yaşayan hastalar için günümüzde en geçerli modern tedavi yöntemi saç ekimi yöntemidir. Saç ekiminde FUT tekniği ya da FUE tekniği veya mikro-minigraft megasession tekniği gibi farklı isimlerle anılan teknikler mevcuttur. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın yapılan işlemin esası aynı olup saçlı bölgeden kökü ile birlikte saçın alınması ve kel olan bölgeye uygun bir şekilde yerleştirilmesi söz konusudur. Saç ekimi bölgesel uyuşturma ile başın arka kısmından alınan saç köklerinin başın saçsız olan bölgesine yeniden dağıtılmasıdır. Yani kişinin kendine ait olan saçların kel alanlara ekilmesi işlemidir. Yapılan işlem bir cerrahi işlem olmasına rağmen diğer cerrahi işlemlerle kıyaslandığında oldukça basit, riskleri oldukça az sonuçları ise yüz güldürücü bir müdahale şeklidir. Saç ekiminde günümüzde en sık kullanılan yöntem FUE tekniğidir. Bu yöntemde cerrahi skar olmaz. Yani başın arka kısmında saç alınan bölgede ortaya çıkan, ince çizgi şeklindeki yara izi yoktur. Saç ekimi sonrası çıkan saçlar kişinin kendi doğal saçları olduğu için tamamen normal fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahiptir. Diğer saçlar gibi uzar, tıraş edilir, boyanır. Saçın tüm karakteristikleri alınan bölgenin özelliklerini taşır. Bu özellik nedeniyle de başın arka kısmından alınarak ekilen saçlar dökülmez. Çünkü biliyoruz ki saçlarımız ne kadar dökülürse dökülsün başın arka kısmındaki saçlar dökülmemektedir. Aynı hafıza ekim sırasında diğer özelliklerle birlik de yeni yerine taşınmaktadır. Tüm bu özelliklerinden dolayıdır ki, kalıcı saç dökülmesi sorunu yaşayanlar için günümüzde en geçerli modern tedavi yöntemi saç ekimi yöntemidir” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.