29 Temmuz 2015 Çarşamba 13:55
UMKE Ekibi Toroslarda Kurtarma Tatbikatı Yaptı
banner230
Niğde’nin Ulukışla İlçesi Darboğaz Kasabası Karagöl Mevki’inde Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ekibi kurtarma tatbikatı düzenledi. Niğde’den 27 UMKE personeli, Nevşehir’den 4 UMKE personeli toplamda 31 UMKE personeli ile eğitim ve tatbikat gerçekleştirildi.
Niğde Sağlık Müdürü Dr. Yılmaz Yücel’in yönettiği tatbikat gerçeği aratmazken, UMKE ekiplerinin gösterdiği performans ise göz doldurdu. Sağlık Müdürü Yılmaz, Niğde’nin coğrafi yapısı ve dağcılık turizmine elverişli olması nedeni ile zaman zaman dağcı kazaları, suda boğulmalar, sel felaketleri ve toplu trafik kazaları gibi olaylar meydana geldiğini belirterek, "Bilgi, beceri ve eğitimini sürekli geliştiren Niğde UMKE il içi ve il dışında meydana gelebilecek olağan veya olağan dışı durumlarda aktif olarak görev almaya devam edecektir” dedi.
Yılmaz, "Son yıllarda ülkemizde ve dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşanan afetler, sağlık sistemlerinin afetlere ve acil durumlara hazırlıklı olmasının önemini gözler önüne sermiştir. Özellikle 1999 Marmara depreminden sonra UMKE’nin ihtiyacını ortaya çıkarmış Ülkemiz genelinde 2003 yılından itibaren yapılanmaya başlanmıştır. UMKE ekibi, afet veya olağan dışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkan ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarmak,Kurtarılan kazazedeleri, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere ambulanslara, uygun nakil araçlarına ve görevlilerine teslim etmek, Afetler ve olağan dışı durumlarda diğer sağlık ekiplerinin sunduğu tıbbi yardımların yeterli olmadığı durumlarda ve alanlarda, ekibin kendi donanım, personel ve eğitim imkanları dahilinde ihtiyaç duyulan sağlık hizmetlerine destek vermek, Olay yerinde sağlık hizmetlerinin yönetimini yapmak, triaj, tıbbi müdahale, nakil hazırlıkları, haberleşme ve kayıt yapmak, Afet birimi ve diğer yerler ile gerekli iletişimi ve bilgi akışını sağlamak, Faaliyetleri kapsamında ilgili kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği yapmak, gerekli hallerde, yurtdışında meydana gelen afet ve olağan dışı durumlarda sağlık hizmetlerinde görev almak” diye konuştu.
Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İlimizin coğrafi yapısı ve dağcılık turizmine elverişli olması nedeni ile zaman zaman dağcı kazaları, suda boğulmalar, sel felaketleri ve toplu trafik kazaları vb. olaylar meydana gelmektedir. Bu kapsamada; 2015 yılı UMKE faaliyet planları doğrultusunda İlimiz Ulukışla İlçesi Darboğaz Kasabası Karagöl Mevki’inde 24 ve 26 Temmuz tarihinde kamp düzenlenmiştir. Kampa İlimizden 27’UMKE personeli, Nevşehir İlinden 4 UMKE personeli toplamda 31 UMKE personeli ile eğitim ve tatbikatlarla kampımız gerçekleştirilmiştir. Kamp süresince; Kamp brifingi, şok tatbikatı ve tatbikat değerlendirilmesi, temel kampçılık ve çadır kurulumu eğitimi, zor şartlarda hayatı idame ettirme eğitimi, Kondisyon yürüyüşü ve değerlendirilmesi, ip sürüş teknikleri eğitimi, arazide hasta taşıma teknikleri eğitimi, UMKE medikal çanta eğitimi, Temel Yaşam Desteği eğitimi, deprem konulu eğitimler, arazide yön bulma eğitimi, gece tatbikatı ve intikal eğitimi, arazide yaralı kurtarma tatbikatı, olay yeri yönetimi eğitimi konulu eğitimler ve tatbikatlar yapılmıştır."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.