Niğde’de Ornganik Tarım Yaygınlaşıyor

Niğde Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, Niğde’de 368 Çiftçinin Organik Tarım İle Uğraştığını Söyledi.

Niğde’de Ornganik Tarım Yaygınlaşıyor
banner230
Niğde Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Murat Türkmen, Niğde’de 368 çiftçinin organik tarım ile uğraştığını söyledi.
Türkmen, 2013 yılı TUİK verilerine göre Türkiye genelinde organik tarım yöntemi ile üretilen ürün miktarına göre Niğde’nin 12. sırada yer aldığını belirtti.
Niğde’nin patates üretiminde Türkiye’de birinci sırada, elma üretiminde üçüncü sırada, lahana, kuru fasulye ve birçok üründe üst sıralarda yer aldığını belirten Türkmen, bu tarımsal potansiyeli daha da geliştirilerek yaygınlaştırma çalışmaları içerisinde olduklarını söyledi. Türkmen; "İlimizde en fazla üretilen organik ürünlerin içerisinde elma birinci sırada yer alıyor. Bunun dışında; armut, şeftali, üzüm, kiraz, vişne, kayısı ve birçok meyvede ilimizde organik meyve ürünü üretiminin yanı sıra domates başta olmak üzere çeşitli sebze ürünleri ve muhtelif tarla bitkileri ürünlerinde de organik ürünler üretilmektedir. İlimizde organik ürün miktarının daha da artırılması için eğitim çalışmalarımızın yanında, sertifikasyon kuruluşlarıyla irtibat halinde ilimizde üretilen bu ürünlerin yurt dışına satışını kolaylaştırmak veya yurt içinde organik tarımsal ürünlerin daha fazla pazarlanması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde konuştu.
Organik tarım için çiftçilere Bakanlık tarafından geçtiğimiz yıl toplam 332 bin TL tutarında destek verildiğini söyleyen Türkmen; “ Bu destek miktarı 2015 yılı itibariyle dekar başına meyve bahçelerinde 70 lira, tarla bitkilerinde 10 TL, anaç sığırda manda başına 150 TL, buzağıda 50 TL, anaç koyun keçide 10 TL, arılı kovanda 5 TL, alabalıkta 0,35 TL destek verilecektir” dedi.
YORUM EKLE