Tarım Fuarına 50 Bin Ziyaretçi Bekleniyor

Fethiye’de 4 gün açık kalacak bu yıl beşincisi açılan tarım fuarında uluslar arası ve ulusal düzeyle 75 firmanın ürünlerini sergilediği bildirildi.Fethiye’de bu yıl 5. açılan tarım fuarına büyük ilgi oldu. Fethiye’nin Karaçulha...

Tarım Fuarına 50 Bin Ziyaretçi Bekleniyor
banner230
Fethiye’de 4 gün açık kalacak bu yıl beşincisi açılan tarım fuarında uluslar arası ve ulusal düzeyle 75 firmanın ürünlerini sergilediği bildirildi.
Fethiye’de bu yıl 5. açılan tarım fuarına büyük ilgi oldu. Fethiye’nin Karaçulha mahallesinde Fethiye Belediyesi fuar alanında kurulan tarım fuarına başta tohum fide ve tarım ekipmanları olmak üzere 75 firma katılıp stant açtı. 4 gün açık kalacak fuarı 50 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.
Agritech Marfo Fuarcılık tarafından kurulan tarım fuarına Fethiye Kaymakamlığı , Fethiye Belediye Başkanlığı ve Fethiye Ziraat Odasının destek verdiği öğrenildi. Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Seydikemer Kaymakamı Mumamer Köken Fethiye Garnizon Komutanı Jandarma Binbaşı Faruk Akıncı, Fethiye İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İl Tarım Müdürü Nazif Ekici, Fethiye İlçe Tarım Müdürü Şaban Sarıkaya, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit’in açılışını gerçekleştirdiği fuarın 4 gün açık kalacağı bildirildi.
Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve Seydikemer Kaymakamı Mumamer Köken diğer yetkililer ile birlikte fuardaki tüm stantları gezerek ilgililerden bilgi aldılar.
Fuarda organik tarım ürünleri tohum ve fidelerin yanısıra son teknoloji ile geliştirilen tarım ekipmanları ve değişik fide çeşitleri koruma amaçlı ilaç bayileri stantlarıyla çeşitli gıda ürünleri stantları vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılandı. Örtü altı domates yetiştiriciliğinde önemli bir görev üstlenen arı çeşitleri de fuarda en fazla ilgi gören stantlardı. Fuarın açılışında konuşan fuar organizasyon yetkilisi Volkan Gülcan uluslar arası ve ulusal çapta 75 firmanın stant açtığını söyledi. Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit ise fuarlar üretimin artması için en önemli organizasyonlar olduğunu söyleyerek Fethiye’nin tarım kenti olduğunu bu fuarlarla çiftçilere teknolojinin son ürünlerini tanıştırdıklarını söyledi.
MUĞLA PEK ÇOK ÜRETİMDE TÜRKİYE’DE LİDER
Muğla İl Tarım Müdürü Nazif Ekici’de Muğla’nın Antalya’dan sonra örtü alto domates üretiminde ikinci sırada bulunduğunu 2014 yılında 465 bin ton domates üretildiğini Muğla’nın en yoğun sera alnın Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde bulunduğunu bu iki ilçede 2014 yılında 370 bin ton domates üretildiğini üçte birinin ise ihraç edildiğini söyledi. Nazif Ekici Muğla’nın 2002 yılında yaş meyve sebze ihracatı 40 bin ton iken 2014 yılında 6 kat artarak 238 bin tona ulaştığını 2015 yılı ilk 3 ayında sadece Fethiye’den ihracatımız 69 bin ton olarak gerçekleşmiştir. Rakamlardan da anlaşıldığı gibi Muğla ve ilçelerinde üretilen ürünlerin üretim ve kalite değerleri oldukça yüksek olup gerek ülkemiz iç tüketimi, gerekse ihracatlarının her yıl artıyor olması ülke ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır dedi. Ekici Muğla ve ilçelerinin bal , çam balı , balmumu ve deniz kültür balıkçılığı üretiminde Türkiye’de lider olduğunu badem , nar örtü altı domates üretimiyle ikinci yağlık zeytin, susam, limon ve kekik üretiminde üçüncü büyük üretim potansiyeline sahip olduğunu narenciye üretiminde de ege bölgesinin en büyük üretim potansiyeline sahip olduğunu sözlerine ekledi.
ORGANİZE GIDA İHTİSAS ALANLARI OLUŞTURULMALI
Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık’ta tarım fuarı açılışında yaptığı konuşmada Fethiye ekonomisinin yüzde 40’ının tarıma dayalı olduğunu Seydikemer ve Kaş’ta üretilen ürünlerinde pazarlamasının Fethiye’den gerçekleştirildiğini söyledi. Verimli şekilde üretilen ürünlerin ihraç edilememesi halinde elde kaldığını ve sıkıntı yarattığını söyleyen Kaymakam Ekrem Çalık "Bu nedenle öncelikle üretici birliği oluşturulmalı ikinci olarakta bu yetiştirilen ürünlerin değerlendirilebileceği organize gıda ihtisas alanı oluşturulmalı. Bölgedeki tarımsal ürünler yine bu bölgede işlenebilmeli. Üretilen ürünleri markalaştırıp daha fazla ücretle satılmasını sağlayabilmeli, bölgemiz bal üretiminde Türkiye’de birinci olmasına rağmen tezgahlarda başka ürünleri görüyoruz öncelikle kendi ürünlerimizi markalaştırabilmeliyiz" dedi.
VATANDAŞLAR FUARI ÇOK BEĞENDİLER
Fethiye’nin Karaçulha mahallesinde Fethiye belediyesi fuar alanında kurulan tarım fuarını gezenler fuarı beğendiklerini oldukça çeşit ürünlerin bulunduğunu yeni teknoloji ile üretilen ürünleri hayranlıkla izlediklerini söylediler. Fuarda stant açan bazı bayilerde ilgiye hayran kaldıklarını ilk gün olmasına rağmen çiftçilerin yoğun ilgi göstermelerinden memnun kaldıklarını söylediler.
YORUM EKLE