Muğla’ya Toprak, Yaprak Ve Su Analiz Laboratuarı

Muğla’da çiftçilerin ürünlerinin daha verimli ve kaliteli hale gelmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Üniversite bünyesinde toprak, su ve yaprak analiz laboratuarı kuruyor. Laboratuarda kullanılacak...

Muğla’ya Toprak, Yaprak Ve Su Analiz Laboratuarı
banner230
Muğla’da çiftçilerin ürünlerinin daha verimli ve kaliteli hale gelmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Üniversite bünyesinde toprak, su ve yaprak analiz laboratuarı kuruyor. Laboratuarda kullanılacak malzemelerin ihalesi yapılırken, itiraz olmadığı taktirde en geç Mayıs ayı sonu veya Haziran başında faaliyete geçecek.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, laboratuar ile ilgili ihale aşamasında olduklarını söyledi. Tufan, “İlimizde eksikliği bulunan toprak, yaprak ve su analiz Laboratuarı konusunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Nurettin Öner hocamız ve rektörümüz ile görüştükten sonra bu işi birlikte yürütebileceğimiz kararını verdik. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e anlattığımda bu hizmetin birlikte yürütülebileceğini söyledi. Şu anda Nurettin hocamız ile birlikte hazırlıklara başladık. Şu anda ihale aşamasındayız. Yer konusunda Sayın Rektörümüz bize yer tahsisi yaptı. Biz de içinin malzemelerinin ihalesini yaptık. 28 Nisan’da malzemelerin ihalesini tamamlayıp, itiraz olmadığı takdirde en geç Mayıs sonu veya Haziran başında bu laboratuarı kuracağız. Çiftçilerimiz ürünlerinin daha verimli ve daha kaliteli hale gelmesi ile ilgili yerinde analizlerini alıp üniversitemizde tahlillerini yaptıracağız. Tahlil ve analiz sonuçları mühendis arkadaşlarımız tarafından çiftçilerimizin ayaklarına giderek anlatılacak. Mühendislerimiz aynı zamanda çiftçilerimizi çözüm önerileri ile birlikte gidecekler. Bu hem verimi, hem de kaliteyi arttıracak” dedi.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273