Vali Çakacak Kutlu Doğum Haftası’nı Kutladı

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Hz. Muhammed’i (s.a.v) anlamaya ve hatırlamaya vesile olan Kutlu Doğum Haftası’nın, tüm vatandaşlar ve İslam aleminde birlik ve kardeşlik duygularını pekiştirmesini diledi.Vali Çakacak, 14-20 Nisan tarihleri...

Mersin 14.04.2015, 11:18
Vali Çakacak Kutlu Doğum Haftası’nı Kutladı
banner230
Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Hz. Muhammed’i (s.a.v) anlamaya ve hatırlamaya vesile olan Kutlu Doğum Haftası’nın, tüm vatandaşlar ve İslam aleminde birlik ve kardeşlik duygularını pekiştirmesini diledi.
Vali Çakacak, 14-20 Nisan tarihleri arasında kutlanan Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla yayınladığı mesajda, “İnsanlığa merhamet, fazilet, huzur, şefkat, adalet ve huzur aşılayarak birlikte yaşama ahlakı ve hukukunu tesis eden insanların en hayırlısı Hz. Peygamber’in doğumunun yıldönümünü idrak ettiğimiz bu günlerde, insanlık olarak karanlıklarımızın aydınlanmasını, yoksunluklarımızın bereketlenmesini diliyoruz” dedi.
İletişim ve teknoloji alanlarında sağlanan gelişmeye, ulaşım araçlarının gelişimi ile dünyanın bir köy hüviyetine girmesine, sosyal refahın belirli bölgelerde yüksek olmasına rağmen günümüz dünyasının büyük bir çoğunluğunun temel eğitim, sağlık ve güvenlik hizmetlerini yeterince alamamanın yanında yaşamın devamı için elzem olan beslenme ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz durumda olduğuna dikkat çeken Çakacak, “Bu yoksunlukların üstüne insanlık, terör, şiddet, ideolojik ve etnik kökenli savaşlar, geri kalmışlık ve haksızlıklar nedeniyle sancıların çekildiği ve ağır faturaların ödendiği bir dönemden geçmektedir. Ne yazık ki, yaşadığımız coğrafya başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde insanlığın ortak değerler etrafında kenetlenmeyip birbirini anlamaması, birbirine merhametli davranmaması, tahammül edememesi nedeniyle toplumsal huzursuzluk ve kargaşalar yaşanmaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
İslam dininin, farklı din, dil, ırk, renk ve kültüre sahip insanları ötekileştirmeden, bu farklılıkları birer zenginlik olarak gördüğüne işaret eden Çakacak, mesajında şu ifadelere yer verdi: “İslam dini, insanların bir arada barış ve sevgi içerisinde yaşamalarını emretmiştir. Bu emri, merhamet, barış, hoşgörü, ahlak ve şefkati kendi yaşamından insanlığa aktaran ve her bakımdan mükemmel bir örnek hayat sürerek akıllara, kalplere ve ruhlara hitap eden, bütün dünyaya huzur, barış, samimiyet ve güzel ahlak temelinde manevi bir iklimi temsil etmiş Peygamberimiz en güzel şekilde uygulamıştır. Bu bağlamda günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz birbirimizi olduğumuz gibi kabullenme ve bu sayede birlikte yaşamayı barış ve kardeşlik içersinde sürdürebilmenin Peygamberimizi anlama ve hayatını okumadan geçtiğine inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle Peygamber efendimizi (s.a.v) anlamamıza ve hatırlamamıza vesile olan Kutlu Doğum Haftası’nın tüm vatandaşlarımız ve İslam aleminde birlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştirmesini diliyorum.”
Yorumlar (0)
banner287
banner269
17°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 22 Ekim 2019
İmsak 05:29
Güneş 06:51
Öğle 12:31
İkindi 15:31
Akşam 18:01
Yatsı 19:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@