Tunus Büyükelçisi Tekaya Mersin Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Tunus’un Ankara Büyükelçisi Mohamed Salah Tekaya, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile ortak anlaşmalar, öğrenci ve öğretim elemanı değişim programları yapabilecekleri belirterek, Umuyoruz ki, Mersin Üniversitesi eğitim alanında ortaklarımızdan...

Tunus Büyükelçisi Tekaya Mersin Üniversitesi’ni Ziyaret Etti
banner230
Tunus’un Ankara Büyükelçisi Mohamed Salah Tekaya, Mersin Üniversitesi (MEÜ) ile ortak anlaşmalar, öğrenci ve öğretim elemanı değişim programları yapabilecekleri belirterek, Umuyoruz ki, Mersin Üniversitesi eğitim alanında ortaklarımızdan birisi olur" dedi.
Tunus Büyükelçisi Tekaya, MEÜ’yü ziyaret ederek, Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ile görüştü. Büyükelçi, Tunus Ülke Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’nda da öğretim elemanları ve öğrencilerle bir araya geldi. Büyükelçi Tekaya, Tunus Büyükelçisi Müsteşarı Anis Hajri ve Türk Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Genel Başkanı Emin Ucuz’un da aralarında bulunduğu bir heyetle Çamsarı’ya konuk olurken, Rektör Çamsarı’ya ise rektör yardımcıları eşlik etti.
Ziyarette fikir alışverişinde bulunulurken, Tekaya’ya MEÜ ile ilgili bilgi veren Çamsarı, eğitim alanında diğer ülkelerle olduğu gibi Arap ülkeleriyle de işbirliği konusunda istekli olduklarını belirtti. Arap ülkelerinden MEÜ’ye yapılan ilk ziyaretin Tunus Büyükelçiliği düzeyinde olduğunu vurgulayan Çamsarı, Mersin’in turistik ve ticari konumu itibarıyla Arap turistlerin sık ziyaret ettiği bir kent olduğunu, Suriye’den alınan yoğun göçten sonra Mersin’de Arapça’nın daha da ön plana çıktığını dile getirdi. Çamsarı, Arapça dilinin MEÜ’de öğretilmesi ve Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün kurulması gerektiğini de kaydetti.
Mersin Üniversitesi ile olası bir işbirliğinin kendileri için de çok önemli olduğunu söyleyen Büyükelçi Tekaya da iki ülkenin yükseköğretim kurulları düzeyinde bir işbirliğinin varlığından söz ederek, bu işbirliğinden hareketle ortak anlaşmalar, öğrenci ve öğretim elemanı değişim programları yapabileceklerini ifade etti. Mersin ziyaretini, Teknopark ile ilgili tecrübelerin paylaşımı konusunda da bir fırsat olarak değerlendirdiklerini vurgulayan Tekaya, "Bu ayrıcalıklı kurumla işbirliği olanaklarını görmek ve bunları geliştirmek bizim için önem taşıyor. Umuyoruz ki, Mersin Üniversitesi eğitim alanında ortaklarımızdan birisi olur" diye konuştu.
“TUNUS’TA BARIŞÇIL VE İDEOLOJİSİZ BİR DEVRİM YAŞANDI”
Rektörlük makamında yapılan görüşmenin ardından Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde, Tunus Ülke Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı’na katılan Tekaya, öğretim elemanları ve öğrencilere Tunus’la ilgili bilgiler aktardı. 2011 yılının Ocak ayında Tunus’ta barışçıl ve ideolojisiz bir devrim yaşandığını ve o tarihten bu yana ülkede önemli gelişmeler olduğunu dile getiren Tekaya, devrimin iş, barış ve onur peşindeki gençler tarafından yapıldığını ve devrimden sonra demokrasi yolunda çok önemli adımlar atıldığını belirtti. Devrimden bu yana yaşanan süreci, modern bir anayasanın kabul edilmesi, bireysel özgürlüklerin güvence altına alınması, yeni bir meclis ve geniş tabanlı bir hükümet kurulması, demokratik kurumların oluşmasına zemin hazırlanması olarak özetleyen Büyükelçi Tekaya, sürecin temeline tüm parti ve sivil toplum örgütlerinin paylaştığı bir uzlaşı ve istişare ruhunun hakim olduğunu, tüm zorluk, engel ve krizlerin bu uzlaşı ruhu sayesinde aşıldığını kaydetti.
Devrimin ardından ekonomik alanda da bazı düzenlemeler yapıldığını, özellikle yüksek işsizlik oranını ortadan kaldırmak için gençlere istihdam oluşturacak yabancı yatırımı ülkeye çekmeye çalıştıkları ifade eden Büyükelçi, "Kendi kaynaklarımıza ve kendi gücümüze inanıyoruz. Ancak, dost ve kardeş ülkelerle dayanışmayı da geliştirmeye çalışıyoruz. Bu ülkeler içinde Türkiye, en önemli pozisyonda. Türkiye, Tunus’u bu geçiş sürecinde her zaman destekledi. İki ülke arasındaki diyalogun gelişiminde, üniversitelerin işbirliğine gitmesi de önem taşıyor. Öğrenciler, öğretim üyeleri ve programlar arasında değişim olanakları yaratmak, bu sürece destek sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
Büyükelçi Tekaya, üniversite ziyaretini Tunus ve Mersin Üniversitesi arasında çok uzun sürecek işbirliğinin ilk adımı olarak nitelendirdi.
Toplantının ardından Prof. Dr. Çamsarı ve beraberindeki heyet, Mersin Üniversitesi İleri Teknoloji Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi (MEİTAM) ile Mersin Teknoparkı’nı gezdi. Tekaya’ya, MEİTAM ile Teknopark’ın yapısı, olanakları ve çalışmaları hakkında bilgi aktarıldı.
YORUM EKLE