"Medyada Kariyer Fırsatları" Anlatıldı

Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi’nin davetlisi olarak üniversiteye gelen Kim Milyoner Olmak İster programının yapımcısı Mehmet Çam, ’Medyada Kariyer Fırsatları’ başlıklı bir seminer verdi.Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde...

"Medyada Kariyer Fırsatları" Anlatıldı
banner230
Mersin Üniversitesi (MEÜ) İletişim Fakültesi’nin davetlisi olarak üniversiteye gelen Kim Milyoner Olmak İster programının yapımcısı Mehmet Çam, ’Medyada Kariyer Fırsatları’ başlıklı bir seminer verdi.
Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi’nde yapılan seminere, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Senem Duruel Erkılıç, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Taylan, İletişim Fakültesi öğretim elemanları ile öğrencileri ve medya sektörüne ilgi duyanlar katıldı. Konuşmasında kendini tanıtan ve kariyer hikayesini katılımcılarla paylaşan Mehmet Çam, medya sektöründe çalışmak isteyenlere kariyerlerine nasıl yön vermeleri gerektiği konusunu bu hikaye üzerinden aktardı. Türkiye’de çok sayıda iletişim fakültesi bulunduğunu ve bu fakültelerden mezun çok sayıda kişi olduğunu söyleyen Çam, buna karşın istihdam alanının sınırlı olduğuna dikkat çekti. Medyada yer alan meslekleri yapma, yaratma, icra ve satma alanları olarak gruplandıran Çam, gruplarda yer alan meslekler ve bu mesleği yapmak isteyenlerde bulunması gereken özelliklerle ilgili konuştu. Öğrencilerin iletişim fakültelerinde farklı alanlardan pek çok ders alarak oldukça donanımlı biçimde mezun olduklarını ifade eden Çam, gençlere bu donanımlarının farkında olarak fikirler oluşturmalarını ve fikirleri yaşama geçirmek üzere girişimde bulunmalarını tavsiye etti. Medya sektöründe var olmanın emek ve sabır gerektirdiğini söyleyen Çam, çok çalışıp sabredenlerin bunu başarabileceklerini kaydetti. Kariyer planlamasında network oluşturmanın önemine vurgu yapan Çam, networka dahil edilmesi gereken kişileri, hocalar, arkadaşlar, işin profesyonelleri olarak sıraladı ve network nedir, ne değildir sorusuna örnekler üzerinden yanıt aradı. Çam, "Asla sitemlere ait olmayın. Sizin işiniz iyi yapımcı, iyi yönetmen, iki editör ya da iyi kameraman olmak olsun. Ne yaparsanız yapın ama iyi yapın. İnsanlar sizi bunun için tercih etsin. Kendinize değer verin ve değerinizin farkında olun” dedi.
YORUM EKLE