MDOB ’Lüküs Hayat’ Müzikalini Sahneliyor

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Haldun Dormen rejisiyle sahneye taşıdığı Cemal Reşit Rey’in ünlü ’Lüküs Hayat’ müzikalini, cumartesi günü Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle yeniden buluşturuyor.Cemal Reşit Rey’in...

MDOB ’Lüküs Hayat’ Müzikalini Sahneliyor
banner230
Mersin Devlet Opera ve Balesi, Haldun Dormen rejisiyle sahneye taşıdığı Cemal Reşit Rey’in ünlü ’Lüküs Hayat’ müzikalini, cumartesi günü Mersin Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle yeniden buluşturuyor.
Cemal Reşit Rey’in bestelediği, librettosunu Ekrem Reşit Rey’in yazdığı iki perdelik ünlü ’Lüküs Hayat’ müzikalini şef Aytuğ Ülgen yönetirken, eserin dekor tasarımı Seyhan Atamer, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, ışık tasarımı Tarı Deniz, koreografisi Serbülent Biçer’e ait. Eserin reji asistanlığını Süleyman Tekin yaparken, başlıca rolleri ise Korhan Dinçer, Neslihan Ulaş, Ayşegül Devrim Serdar, Deniz Karausta, Gökçen Büyükaslan, Yusuf Ziya Büyükaslan, Mehmet Erkoç, Melahat Yavuz, Tolga Erden, Ayşin Alev Lal, Ufuk Kasar, Gülden Vurandemir, Hasan Berk, Alpay Noyan Özbay, Nihan Evren, Zeynep Özgür Yılmaz, Erdem Özdemir, Levent Yetkin, Ali Ulvi Karaca, Serkan Karagöz, Orhan Güllüler, Baran Taner paylaşıyor.
İstanbul Şehir Tiyatrosu tarafından sipariş edilen ve ilk defa Cumhuriyetin 10. yıl kutlamaları vesilesiyle 1933 yılında sahnelenen eser, 1946 yılına kadar yoğun bir ilgiyle büyük seyirci kitleleriyle buluşmuş, 1958-1962 yıllarında tekrar sahnelendi. 1985 yılından bu yana sahnelenmeye devam etmekte olan ’Lüküs Hayat’, değişen toplumun batılılaşma ile yüzleşmesi ve bu çerçevede yaşanan gülünçlükleri sahneye taşıyor.
Oyunda, küçük hırsızlıklarla geçinen Rıza ve Fıstık, girdikleri zengin bir konakta kıyafet balosunun içine düşmüş ve balonun en gözde iki ismi olmuştur. Aslında ikilinin içine düştüğü ortam, batılılaşma özentisini hicveder.
YORUM EKLE