Başkan Tarhan’dan 100. Yıl Plajı İçin Mersin Halkına Çağrı

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı'nın, Deniz Kaplumbağalarının Üreme Alanı Olan Davultepe 100. Yıl Plajı'nın 'a Tipi Mesire Yeri' Olması İstemine Olumsuz Yanıt Verdiklerini Belirterek, Mersinlilerden De Bu İsteme Karşı Duruş Göstermelerini İstedi.

Mersin 04.08.2015, 17:22
Başkan Tarhan’dan 100. Yıl Plajı İçin Mersin Halkına Çağrı
banner230
Mersin’in merkez ilçe Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, deniz kaplumbağalarının üreme alanı olan Davultepe 100. Yıl Plajı’nın ‘A Tipi Mesire Yeri’ olması isteğinin, uluslararası sözleşmelere ve ilgili genelgelere aykırı olduğunu belirterek, isteğe olumsuz yanıt verdiklerini bildirdi.
Başkan Tarhan, yazılı bir açıklama yaparak, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 100. Yıl Plajı’nda yapılaşmaya gitmek istediğini öne sürdü ve Mersinlileri bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. 2011 yılında ’Tabiat Parkı’ olarak ilan edilen, Mezitli ilçe sınırları içerisindeki Davultepe 100. Yıl mevkiinde 226 dönümlük alanın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın ilgili müdürlüğü tarafından 24 Temmuz 2015 tarihli yazısı ile ’A tipi Mesire Yeri’ olarak düzeltilmesinin istendiğini belirten Tarhan, “A tipi mesire yerlerine bazı yapı ve tesisler, sergi ve satış yerleri yapılabilmektedir. Dünya Koruma Birliği (IUCN) ise 100. Yıl mevkiini deniz kaplumbağalarının nesli tehlikede statüsünde değerlendirmiştir. 21 önemli deniz kaplumbağası yuvalama yerlerinden biri olan Davultepe kumsalındaki yuvalama alanlarını tehdit edecek mesire yeri istemine karşı yazılı olarak olumsuz yanıt verdik” dedi.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın bu isteminin uluslararası sözleşmelere ve ilgili genelge hükümlerine de aykırı olduğunu öne süren Başkan Tarhan, “Yeni istem Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın eski yıllardaki ’Tabiat Parkı’ olarak düzenlemesine de aykırıdır. Bu nedenle siyasi partilerimizin, tüm halkımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın istemine karşı duruş göstermelerini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@