Başkan Dinçer’den Esnafa Çifte Müjde

Mersin Esob Başkanı Talat Dinçer, Esnafa İki Müjde Birden Vererek, Vergi Kaydı Devam Eden Bağ-kur Emeklilerinden Kesilen Yüzde 15 Sgk Destek Priminin Yüzde 10’a Çekildiğini, 1 Mayıs’tan İtibaren Sgk’ya 12 Aydan Fazla Borcu Olan Esnafın Borçlarının Da Dondurulacağını Bildirdi.

Başkan Dinçer’den Esnafa Çifte Müjde
banner230
Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ESOB) Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, esnafa iki müjde birden vererek, vergi kaydı devam eden Bağ-Kur emeklilerinden kesilen yüzde 15 SGK destek priminin yüzde 10’a çekildiğini, 1 Mayıs’tan itibaren SGK’ya 12 aydan fazla borcu olan esnafın borçlarının da dondurulacağını bildirdi.
Mersin ESOB Başkanı Dinçer’in, vergi kaydı devam eden emekli esnaftan kesilen yüzde 15 destek priminin kaldırılması ile SGK’ya borcu olan esnafın borçlarının dondurulması yönündeki çağrısı Ankara’da yanıt buldu. Hükümet, esnaftan gelen baskı üzerine SGK destek priminde geri adam atarak yüzde 15 olan prim dilimini yüzde 10’a çekerken, SGK’ya 12 aydan fazla borcu olan esnaf sanatkarlara da 1 Mayıs’tan itibaren borçlarını yapılandırma fırsatı tanındı.
Esnafa çifte müjde veren Dinçer, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, vergi kaydı devam eden emekli esnaf ve sanatkardan kesilen yüzde 15 SGK destek priminin kaldırılması ya da daha makul düzeye çekilmesi amacıyla uzun süredir Başbakanlık ve ilgili bakanlık nezdinde yaptıkları görüşmelerin meyvesini verdiğini belirtti. Başkan Dinçer, vergi kaydı devam eden Bağ-Kur emeklilerinden kesilen yüzde 15 oranındaki SGK destek priminin yüzde 10’a çekildiğini ve bir yılı aşmamak kaydıyla Bağ-Kur’a prim borcu olanlara sağlık hizmetinden yararlanma imkanı tanındığını kaydetti. 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren ise SGK’ya 12 aydan fazla prim borcu olan esnaf ve sanatkarların borcunun dondurulması işlemlerine başlanacağını ifade eden Dinçer, prim borcunu donduranlara sağlık hizmetlerinden yararlanma yolu da açılacağını belirtti. Dinçer, “Borcunu dondurma ile birlikte geçmiş yıllara ilişkin borçlarını 3 ay içerisinde ödeme şartıyla faizsiz olarak ödeme imkanı da veriyor. Yeni dönemde, 12 aydan fazla borcu olan Bağ-Kur’lular borçlu olduğu dönemi donduracak, kalan dönem üzerinden rutin prim ödemesi yapabilecek. Bu kapsamda olanlar ‘tekrar primlerimi ödemek istiyorum’ dediğinde kaldığı yerden bu süreç ihya edilebilecek” dedi.
YORUM EKLE