05 Haziran 2015 Cuma 10:21
Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları ’Dünya Çevre Günü’nü Kutladı
banner230
Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve Mehmet Fazıl Türk, Gelecek kuşakların daha güvenli ve sağlıklı bir biçimde yaşamalarını için çevreye duyarlı bireylerin yetiştirilmesinin artık bir zorunluluk haline geldiğini belirtti.
Eş başkanlar, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yaptıkları ortak açıklamada, çevreyi tahrip etmeden doğal kaynaklardan yararlanmanın önemine değinerek, bu bilincin hakim kılınması için çok erken yaşta çevre bilincinin insanlara aşılanması gerektiğini vurguladılar.
Yeryüzünün daha yaşanılabilir bir hale gelmesinin ancak insanların bu konuda ortak bir bilinç ve eylem planını yaşama geçirmesiyle mümkün kılınabileceğine işaret eden Mutlu ve Türk, bunun için küçük yaşta ailede başlayan ve okullarda devam eden bir çevre bilinci ve eğitimine ihtiyaç olduğunun altını çizdiler. Doğayı en çok tahrip eden canlının insan olduğuna değinen Mutlu ve Türk, şöyle devam etti:
"Son yüzyılda yaşanan teknolojik ve endüstriyel gelişmeler, beraberinde enerjiye olan ihtiyacı olağanüstü biçimde arttırdı. Yine toplumların hızla tüketim toplumuna dönüştüğü günümüzde, bu tüketim çılgınlığının bir yansıması olarak çevreye bırakılan atıklarda ciddi bir artış meydana geldi. Teknoloji kötü değildir, aksine insanlığa büyük yararlar sağlamıştır. Ancak bir hedefe ulaşmak için diğer bütün dengeleri göz ardı etmemek gerekir” şeklinde konuştular. İnsan ve çevrenin birbirleriyle sürekli etkileşim içerisinde olduğuna işaret eden Eş Başkanlar, “Herhangi birinde yaşanacak değişim, bir diğerini de doğrudan etkiler. Doğa, insan olmadan da var olabilir, ancak insan doğa olmadan yaşayamaz. Bu nedenle başta teknolojinin kontrolsüz kullanımı olmak üzere, alternatif enerji kaynaklarını önemsememe, doğa tahribatına karşı gerekli tedbirleri almama gibi faktörler insanlığı büyük bir tehlike altına atmaktadır. Sözgelimi yanı başımızda yapılmak istenen Akkuyu Nükleer Santralinin çevreye yaşatacağı olası tahribat, telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracaktır."
Gelecek kuşakların daha güvenli ve sağlıklı bir biçimde yaşamalarını için çevreye duyarlı bireylerin yetiştirilmesinin artık bir zorunluluk haline geldiğine de dikkat çeken Mutlu ve Türk, şunları kaydetti:
"Akdeniz Belediyesi doğaya ve ekolojiye saygılı hizmetler üretiyor. Ayrıca çevre bilincini arttıracak projeleri yaşama katıyor. Örneğin Dünya Çevre Gününün hemen öncesinde ’Temiz Çevre Temiz Akdeniz’ konulu bir projemizi tamamladık. Bu kapsamda binlerce ilkokul öğrencimize ulaşarak çevre ve temizlik bilinci aşılamaya çalıştık. Çevre temalı ödüllü yarışmalarla çevre bilinci konusunda öğrencilerin motivasyonunu arttırdık. Yine temizlik kampanyalarımızla mahalle sakinleri ve öğrencileri kendi sokaklarının daha temiz ve düzenli tutulması konusunda bilinçlendiriyoruz. Kampanyalarımıza halkımızı da dahil ediyoruz. Bütün bunların yanı sıra özellikle yurt dışından gelen gönüllü çevreci gruplarla işbirliği yaparak deniz kaplumbağalarının Kazanlı’daki üreme alanını periyodik olarak temizliyoruz. Bu dünya, bu çevre hepimizin, tüm yurttaşlarımızı çevre konusunda daha hassas ve duyarlı olmaya bir kez daha davet ediyor, 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.