Mardin 1. Cadde’nin Yeni Yüzü İçin Açılış Yapıldı

Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında gerçekleştirilen Turizm Festivali buluşmasında Mardin 1. Cadde’nin yeni yüzünün açılışı yapıldı.Mardin’de 17-19 Nisan tarihleri arasında yapılan Turizm Festivali programı kapsamında...

Mardin 1. Cadde’nin Yeni Yüzü İçin Açılış Yapıldı
banner230
Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında gerçekleştirilen Turizm Festivali buluşmasında Mardin 1. Cadde’nin yeni yüzünün açılışı yapıldı.
Mardin’de 17-19 Nisan tarihleri arasında yapılan Turizm Festivali programı kapsamında “Mardin 1. Cadde Cephe İyileştirme İşi” için açılış töreni düzenlendi. Tören öncesinde Diyarbakır Kapı’da kesilen kurdele ile başladı.
Törene Avrupa’dan gelen çok sayıda konuğun yanı sıra Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Februniye Akyol Akay, Artuklu Belediyesi Eş başkanları Sevinç Bozan ve Emin Irmak ile çok sayıda kişi katıldı. Tören halkoyunlarının gösteriminden sonra Cumhuriyet Meydanı’na yapılan yürüyüşle devam etti. Yürüyüş sokak müzisyenleri, akrobatlar ile Artuklu Belediyesi’nin Barış Treni eşliğinde yapıldı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törende, Mardin Tanıtım Filmi’nin gösterimi yapıldı. Ardından tören konukların yaptığı konuşmalarla devam etti.
Açılış töreninde konuşan Vali Koçak, “Bugün Mardin’de sadece Mardin’e ait olmayan hem Türkiye’ye hem de dünyaya ait olan bir kültür mirasının uygulanan proje vasıtasıyla küçük bir bölümünün gün yüzüne çıkarılması ve kültür dünyasına sunulmasının açılışı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Mardin’in dünya kültürüne şimdiden yaptığı bu katkının dünya kültür mirası listesine girerek daha da artarak devam edeceğini düşünüyorum. Dünyadaki bütün insanların Mardin’den daha çok faydalanabilmesi açısından dünya kültür mirası listesine girmesini bu anlamda bir katkı olarak bir aşama olarak değerlendirdiğimi ifade etmeliyim. Bu çalışmaların delegasyonumuzla beraber, komisyonumuzla beraber ve bütün paydaşlarımızla beraber devam edeceğine ve Mardin’e, Mardin’le beraber bütün insanlığa faydalı yeni projelerin üretilip hayata geçirileceğine olan inancımı belirtiyor, katkısı olan herkese tekrar tekrar teşekkür ediyor hepinize en derin muhabbetlerimi sunuyorum” dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu da proje kapsamında kuzey ve güney olmak üzere toplam 664 dükkânın dış kepenk ve doğrama sistemleri değiştirilerek cephenin mimarisine uygun olarak iyileştirildiğini ve görüntü kirliliğinden arındırıldığını söyledi.
Konuşmaların ardından Mardin Hatuniye Teknik ve Kız Meslek Lisesi öğrencileri kıyafet defilesi yaptı. Daha sonra alana getirilen süslenmiş eşekler ise ilgi gördü.
Öte yandan, Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi kapsamında, Mardin 1. Cadde’de bulunan 664 iş yerinin dış cephesi 18 ayda yenilenerek onarımı yapıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Mardin Valiliği, Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Artuklu Belediyesi’nin organizasyonunda “Mardin Sürdürülebilir Turizm Projesi” gerçekleştiriliyor.
YORUM EKLE

banner274

banner277

banner273