Sofuoğlu, 1 Mayıs’a Dikkat Çekti

Memur-sen Manisa İl Temsilcisi Ve Eğitim-bir-sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, 1 Mayıs Emek, Birlik Ve Dayanışma Bayramı’na Sayılı Günler Kala Bir Takım Sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim’de Kutlama Dayatmaları Hakkında, “biz Taşa Toprağa Kutsiyet Atfeden Değil, İnsan Unsuruna Değer Veren, Meydanlarda Neyin Söyleneceğini Önemseyen Bir Sendikayız.” Dedi.

Sofuoğlu, 1 Mayıs’a Dikkat Çekti
banner230
Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Şube Başkanı Mehmet Emin Sofuoğlu, 1 Mayıs Emek, Birlik ve Dayanışma Bayramı’na sayılı günler kala bir takım sendikaların 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlama dayatmaları hakkında, “Emek, Birlik ve Dayanışma gününde Türkiye’nin huzuruna ve güvenine kast edenlerin, kaos ortamı oluşturalım çabasında olanların her zaman karşısındayız. Biz taşa toprağa kutsiyet atfeden değil, insan unsuruna değer veren, meydanlarda neyin söyleneceğini önemseyen bir sendikayız.” dedi.
1 Mayıs’ın emekçinin, emeğin, hakkın ve hukukun savunulduğu, meydanlarda dillendirildiği tarihi bir süreç olduğunu belirten Sofuoğlu, “Bu süreç içerisinde kazanımlarının sevincini yaşarız. 1 Mayıs’ı ilk önce sorunların tespiti, sonra tedavisi noktasında bir fırsat olarak biliriz. Biz Türkiye’nin her meydanını, her ilini kutlamanın, sorunları haykırmanın, mesajları vermenin meydanı olarak görürüz. 1 Mayıs, yeniden bir olma yeniden el ele verip yürüme günüdür. Memur-Sen olarak bütün meydanları, emeğin, emekçinin haklarının ve bütün sorunlarının haykırılacağı yer olarak görürüz” şeklinde konuştu.
“KUTSAL OLAN MEYDAN DEĞİL, İNSANDIR”
Taksim’e kutsiyet yüklenmesini de eleştiren Sofuoğlu, “Memur-Sen’in vizyonu ve misyonu bellidir. Memur-Sen’in olduğu yerde birlik, kardeşlik vardır, çatışma ve kaos yoktur. Her türlü çatışma ve kavgadan uzağız. Biz bağcıyla uğraşmak değil, üzüm yemek istiyoruz. Meydanlara takılanlar birlik değil çatışma, uzlaşı değil kargaşa ortamı istiyorlar. Bu nedenle biz yine Memur-Sen olarak, öncülük ediyoruz, Taksim’in bir kutsiyetinin olmadığını, orada söylenecek olanların başka meydanlarda da söylenebileceğini haykırıyoruz. Biz taşa toprağa kutsiyet atfeden değil, insan unsuruna değer veren, meydanlarda neyin söyleneceğini önemseyen bir sendikayız. 2015, 1 Mayıs’ının kavga ve çatışmalarla değil, barış, huzur ve kardeşlik vurgusuyla hatırlanmasını istiyoruz. Gelin çözüme dönük olarak bütün sesleri birleştirelim” dedi.
1 MAYIS KONYA’DA KUTLANACAK
Sofuoğlu, Çözüm Süreci’ne verilen desteğin göstergesi olarak geçen yıl 1 Mayıs’ı Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda kutladıklarını hatırlatarak, “Orada on binlerle 1 Mayıs’ı kutlayarak, hem Çözüm Süreci’ne destek verdik hem de emeğin, emekçinin mevcut olan sorunlarını haykırdık. Bu yıl ki 1 Mayıs’ı da kardeş sendikamız Hak-İş’le birlikte Konya’da, Mevlana şehrinde kutlama kararı aldık. Emekçinin ve emeğin hakkını haykırmak üzere Alâeddin Meydanı’nda buluşma kararı aldık” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE