Sınır Ötesi Bisiklet Turu Yolcuları Akhisar’dan Geçti

Uluslararası Spor ve Kültür Birliği ISCA’nın Avrupa Parlamentosu adına düzenlediği Şimdi Hareket Zamanı (NowWeMove) kampanyasının parçası olan NowWeBike (Şimdi Bisiklet Zamanı) kapsamında düzenlenen ve Akhisar Belediyesi tarafından desteklenen...

MANİSA 30.07.2015, 16:23
Sınır Ötesi Bisiklet Turu Yolcuları Akhisar’dan Geçti
banner230
Uluslararası Spor ve Kültür Birliği ISCA’nın Avrupa Parlamentosu adına düzenlediği Şimdi Hareket Zamanı (NowWeMove) kampanyasının parçası olan NowWeBike (Şimdi Bisiklet Zamanı) kapsamında düzenlenen ve Akhisar Belediyesi tarafından desteklenen Sınır Ötesi Bisiklet Turu’na Türkiye’yi temsilen Muğla’dan katılan dört kişilik ekip, Akhisar’a ulaştı.
Avrupa’da fiziksel hareketliliği teşvik amacıyla başlatılan NowWeBike kampanyası kapsamında 2 bin 700 kilometre pedal çevirerek 47 günde 13 ülkeyi geçecek olan Feridun Ekmekci, Serhat Ferahi Değimli, Adnan Çangır ve Emel Çalkam’dan oluşan gönüllü bisikletliden kurulu takım, Muğla’dan Akhisar’a ulaştı. Akhisar’a ulaşan ekibi Akhisar Belediyesi Kültür ve Turizm İşleri Müdürü Nadir Güven ve Akhisarlı bisikletçiler karşıladı. Akhisar Belediyesi Drag Pisti mevkiinden hareket eden grup Akhisar Belediyesi Zabıta Ekiplerinin aldığı güvenlik önlemleri eşliğinde Hüsnü Kahraman Kültür Parkı içerisinde bulunan Japon Parkı, Gölet alanı ve ardından Şehit Teğmen Tahir Ün Caddesi, birinci nakliye caddesi üzerinden Akhisar Belediyesine geldi. Burada düzenlenen kısa kokteylin ardından Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı gönüllü bisikletçileri makamında konuk ederek Akhisar’a özgür zeytin ve zeytinyağı türevlerinden oluşan hediye paketi takdim etti.
Belediye ziyareti ardından Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı’nın da katılımı ile gönüllü bisikletçiler Akhisar eski devlet hastanesinde bulunan höyükteki kazı çalışmalarını yerine inceleyerek kazı başkanı Adnan Menderes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof Dr. Engin Akdeniz bilgi aldılar.
BİR SONRAKİ ROTA BURSA
Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği Başkanı (ENVERÇEVKO) da olan Eurovelo Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı Ulusal Koordinatörü Feridun Ekmekci, Muğla’dan yola çıktıklarını belirterek, 2 bin 700 kilometre yol kat ederek Brüksel’e doğru yola çıktıklarını söyledi. Akhisar’ın ardından Bursa’ya geçeceklerini belirten Ekmekci, "Akademisyen ağırlıklı 4 kişilik bir grubuz. Toplam 2 bin 700 kilometre pedal basacağız. 9 Eylül’de Brüksel’de yerel yöneticilerle bir arada olacağız. Aktiviteli, hareketli yaşamın zararlarından bahsedeceğiz. Bisikleti çevre dostu, sağlıklı yaşamla ilgili etkisi olduğu için ve sevilen bir ulaşım aracı olduğu için de destekliyoruz" dedi.
AKHİSAR’DA YERLEŞİK BİR BİSİKLET KÜLTÜRÜ VAR
Akhisar’ın yerleşim yeri ve konumu itibariyle her bölgesinde bisiklet kullanmanın avantajlı olduğuna vurgu yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı, “Akhisar’da kendiliğinden yerleşmiş bir bisiklet kültürü vardır. Bu maksatla Akhisar Belediyesi olarak bunu destekleyici faaliyetler kapsamında bulunuyoruz. Belediyemizin destekleri ile Perşembe Akşamı Bisikletçileri organizasyonumuz da bugün başlıyor” dedi.
BRÜKSEL’DE SONE ERECEK
Akhisar’dan sonra Bursa, Kadıköy-İstanbul, Çorlu, Edirne kentlerini geçecek takım, rotasını Bulgaristan’a çevirecek. 8 farklı ’EuroVelo’ bisiklet rotası ağını kullanacak takım, turu 9 Eylül’de Brüksel’de tamamlayacak. 47 gün boyunca 13 ülkeyi geçecek ve ortalama 60 kilometre pedal çevirecek olan takım üyeleri, kendi eşyalarını ve kamp malzemelerini de bisikletlerinde taşıyor.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
24°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 18 Ekim 2019
İmsak 05:25
Güneş 06:47
Öğle 12:31
İkindi 15:36
Akşam 18:06
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@