02 Ekim 2015 Cuma 17:22
Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı Sona Erdi
banner230
Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) tarafından organize edilen ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. (MOTAŞ) ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan “Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı” sona erdi.
Dünyanın birçok kentinde troleybüs işletmeciliği yapan ve toplu ulaşım hizmetleri konusunda karar vericilerden olan üst düzey yetkililer ile CEO’lardan oluşan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği (UITP) Komitesi üyelerinin katıldığı Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’na 14 ülkeden 40 şehir ile Türkiye’den 130 belediyeden katılım oldu. Sabah saat 09.00’da başlayan Çalıştay açılışında yapılan konuşmalarda, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından büyük bir cesaretle gerçekleştirilen Trambüs sisteminin çok önemli bir proje olduğunun altı çizildi. Yapılan konuşmaların aynı anda farklı dillere tercüme edildiği ‘Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nda ilk olarak konuşan MOTAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, Toplu taşıma hizmetlerinin, ağır hasta taşıyan bir sağlık görevlisi titizliğiyle yapılan bir hizmet olduğunu söyledi. Tamgacı, şehrin gelişmişliğinin toplu taşıma hizmet kalitesi ile orantılı olduğu bilinciyle ulaşımda hizmet kalitesini en üst seviyeye çıkarmak için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti. Yapılan araştırmalarda mevcut enerji kaynaklarının zamanla yetersiz kalacağını veya tükeneceğini gösterdiğini belirten Tamgacı, “Bu yüzden sürdürülebilir ulaşım adına Trambüs sistemi yapmaya karar verdik. Başkanımızın talimatıyla, belediyenin teknik kadrosuyla birlikte incelemelere başladık. Ulaşım sistemleri hakkında raporlar hazırladık ve başkanımıza ilettik. Bu raporlarda Malatya’nın yıllara göre nüfus artış hızı da göz önünde tutularak, hiçbir zaman metro veya hafif raylı sitem ihtiyacı hasıl olmayacağına karar verdik. Bunun yerine en uygun alternatif olarak troleybüs sisteminin Malatya için uygun olduğuna karar verdik ve marka değeri olsun diye bunun adına Trambüs sistemi dedik. Sonuç olarak kentimizin coğrafik konumu ve fizik yapısı trambüs için en uygun sistemdir. İşte çalıştayını yaptığımız Treleybüs sistemi bu duyarlılıkla alınmış bir karar sonucudur” dedi.
Ankara OSTİM Sanayisi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise yaptığı konuşmada ‘Uluslararası Troleybüs Sistemleri Çalıştayı’nın çok önemli bir Çalıştay olduğunu belirterek, yaşanan mutluluğu paylaşmak için Malatya’ya geldiklerini söyledi. Aydın, “Bu proje sadece bir Malatya projesi değil, Türkiye’nin projesidir. Türkiye’deki yerel yönetimlerimize bir örnek proje olduğuna inandığımız için buraya geldik. Türkiye’de raylı sistemler ve toplu taşıma araçlarının inanılmaz bir gelişme trendi var. Ve biz bunların hepsini yurt dışında sağlamak durumundayız. Bunun sonu olmadığını ve ülkemizin bunu hak etmediğini düşünüyoruz. Bunun kendi yerli imkanlarımızla yapılacağına inanıyoruz. Bunun yapılmaması için de hiçbir engel olmadığını biliyoruz. Bugün Malatya’da alkışladığımız bu projeyi görmüş olmaktan çok mutlu ve memnun olduk” diye konuştuk.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci ise yaptığı konuşmada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kısa sürede Troleybüsü hayata geçireceklerini söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 1950’li yıllarda troleybüs hizmeti vermeye başladığını ancak alternatif teknolojileri denemek adına yıllar sonra şebekeleriyle birlikte sistemden kaldırıldığını belirten Kahveci, “Ama tekrar 1990 lı yıllardan sonra bu sistemlere geri döndük. Sebebi de son derece mantıklı ve gerçekçi. Yaptığımız işin ve aynı zamanda Malatya’nın bu projeyi seçmesi hakikaten başarısını da bir anlamda göstermiş oluyor. Hem çevreci, hem de erişilebilir bir proje. Ayrıca yüzde yüz tasarımı yerli mühendislerle yapılmış. İşletmesi de profesyonel işletmeciler tarafından yapılan, aylardır da profesyonelce işletilen bir kuruluşla bir sistemle karşı karşıyayız. Biz de İstanbul’da benzer sistemleri hızla hayata geçiriyoruz. Bizim de 727 km gibi 2019 yılına kadar hayata geçireceğimiz raylı sistemlerimiz var. Ayrıca troleybüsü de İstanbul’da çok kısa sürede hayata geçireceğiz. Onun fizibilite çalışmalarını bitirdik. Önümüzdeki dönemde de bununla ilgili çalışmalara başlayacağız” şeklinde konuştu.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise yaptığı konuşmada, Malatya ile ilgili özet bilgiler verdi. Yurt dışından ve ülke genelinden ulaşım konusunda yetkili kişilerin katılımı ile Malatya’nın tanıtımına da katkı sunulduğunu kaydeden Başkan Çakır, tüm katılımcılara teşekkür etti.
Büyükşehir statüsü ile birlikte her alanda olduğu gibi ulaşım alanında da sorunların çözümü için çalıştıklarını ifade eden Çakır, “Şehirlerin bir bütün halinde gelişmesi büyükşehir olarak büyük bir fırsatı doğurmuş oldu. Merkezden sorumlu olduğumuz kadar kırsalın da sağlıklı bir çözüme kavuşturulması düşünülmesi gerekiyor. Ülkemizin bütün illerinin de aynı etki altında olduğu, kırsaldan kente göçün devam ettiği bir süreci yaşıyoruz. Son 20 yıldır kırsaldan kente aşırı bir göç var. Kentte yaşayan nüfus oranı yüzde 65-70’leri buldu. Bizler şehrin imar ve altyapısından olduğu kadar en önemli konulardan birisi olan ulaşımdan da sorumluyuz. Merkezdeki ulaşım genel ulaşımın bel kemiği durumunda. Dolayısıyla bu sistem üzerinde biz uzun yıllar çalıştık. Malatya ulaşımını hem ekonomik anlamda, hem de önümüzdeki yıllardaki nüfus kriterlerini gözönüne alarak, Malatya’ya en uygun ve en ekonomik ulaşım sisteminin hangisi olduğu noktasında çalışmalar yaptık. Netice itibariyle yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan sistemin troleybüs olduğuna arkadaşlarımızla birlikte karar verdik. Tabi yeni bir sistemin kurulması gerçekten inanılmaz bir muhalefet ve eleştiri konusu oluyor. Arkadaşlarımızla birlikte biz çok detaylı bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar sırasında UITP deki arkadaşlarımız bize yardımcı oldular, öncülük ve rehberlik ettiler, onlara teşekkür ediyorum. Biz bunu çok detaylı bir şekilde araştırdık ve fizibilite raporlarını ortaya koyduk. Netice itibariyle geldiğimiz noktada fizibilite raporlarının çok daha ötesinde verimli olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda araçlarımız çalışmaya başladı. Neticede belki hedeflemiş olduğumuz yatırımı henüz tamamlamadık. Şu anda birinci etapta dahi araç eksikliğimiz var. Araç takviyesi yapmamız gerekiyor, tercih son derece yüksek, yaptığımız anketlerde yüzde 80’in üzerinde memnuniyetlik var. Bu da bize güç ve moral verdi” dedi.
Konuşmaların sonunda UITP Troleybüs Komitesi Başkanı Sergei Korolkov Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a plaket verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.