Kiraz’dan Sert Açıklamalar

Dün çıkan yangından dolayı büyük zarar gören tarihi Karakaş Konağı’nın yanmasından dolayı basın açıklaması yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Karakaş Konağı’nın başına gelenler, Türkiye’de hiçbir tarihi eserin başına...

Kiraz’dan Sert Açıklamalar
banner230
Dün çıkan yangından dolayı büyük zarar gören tarihi Karakaş Konağı’nın yanmasından dolayı basın açıklaması yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Karakaş Konağı’nın başına gelenler, Türkiye’de hiçbir tarihi eserin başına gelmemiştir ve bu konak Malatya’nın sahipsizliğinin göstergesidir. Malatya’da kültürel eserlere verilen değerin bir göstergesidir” dedi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, dün yanan tarihi Karakaş Konağı hakkında bir açıklama yaptı. Kiraz, “Türkiye’de, ilk restore edilen kerpiç ev olma özelliğini taşıyan Karakaş Konağı’nda çıkan yangın sadece konağı değil hepimizin ciğerinin yanmasına sebep oldu. Karakaş Konağı’nın başına gelenler, Türkiye’de hiçbir tarihi eserin başına gelmemiştir ve bu konak Malatya’nın sahipsizliğinin göstergesidir. Malatya’da kültürel eserlere verilen değerin göstergesidir. Bir taraftan 4 yıl önce bazıları kaçak olduğu için yıkılan 17 tane kerpiç ev yapmak için 2 milyonun üzerinde para harcayacaksın, o evlerin de yıkılmasını izleyeceksin, diğer taraftan yine milyonlarca lira harcanan Malatya’nın en eski tarihi eserlerinden birine bir güvenlik görevlisi bile koymayacaksın. İşte bu anlayış Malatya’yı yönetiyor” şeklinde konuştu.
“ORTADA MÜZE OLAN BİR KONAK YOK”
Başkan Enver Kiraz, açıklamasına şu sözlerle devam etti:
“2011 yılında dönemin Başbakanı Malatya’da ki Karakaş Konağı’nın restore edilerek, müze haline getirildiğini söylemişti. Şimdi kendisi Cumhurbaşkanı ve geçtiğimiz aylarda Malatya’ya gelip hala isimleri açıklanmayan toplu açılış törenine katıldı. Madem Karakaş Konağı Müze oldu, onun da açılışını yapsaydı. Ortada müze olan bir konak yok. Malatyalılar 14 yıldır camları kırık, sıvaları dökük, turistleri değil ama tinercileri misafir eden tarihi bir konak görüyorlar. Ülkenin Başbakanı halkı kandırırsa, yerel yöneticiler ne yapsın?”
Karakaş Konağı’nın başına gelenlerin büyük bir ayıp olduğunu dile getiren Kiraz, “Bu ayıp o konağı turizme kazandıramayanların, bu ayıp o konağa güvenlik görevlisi vermeyenlerin, bu ayıp 14 yıldır bu şehirde yönetici olan herkesindir. Bu ayıp en yüksek oy aldığı kenti cezalandırmak için çaba harcayan AKP hükümetinindir. Buradan bir söz veriyoruz. Yetkiyi elimize aldığımız ilk gün Malatya’nın tarihi eserlerini topluma kazandırmak için her şeyi yapacağız” diye konuştu.
“İSTANBUL SEFERİ İÇİN TÖREN DÜZENLEDİLER”
Kiraz, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:
“Karakaş Konağı’nı tinercilere hediye eden yöneticiler dün bir kutlama gerçekleştirdiler. AnadoluJet’in İstanbul Sabiha Gökçen ile Malatya Havalimanı arasında başlayan seferlerin ilki gerçekleştirildi diye tören düzenlenmiş.
Yeni bir havalimanından bahsetmiyoruz, sadece bir uçak seferi konulduğu için kentin tüm ileri gelenleri bir araya gelmiş, davul zurnayla tören düzenlemişler.
Mehter Takımını Havalimanına götürenler, yanı başımızdaki Elazığ’ın, Diyarbakır’ın seferlerine bakmamışlar galiba. Günde 20 uçağın indiği Gaziantep’te yaşasalar ne yaparlardı merak ediyoruz. Dün Erhaç Havalimanı’nda yaşananlar aslında Malatya’nın içinde bulunduğu durumun en yalın özeti. Malatya büyümüyor, Malatya gelişmiyor. Malatya kabuğuna hapsedildi. Başbakan’a, Cumhurbaşkanına ısıtıp ısıtıp aynı tesisleri açtıranlar elbette ki bir uçak seferinden mutlu olurlar. Elbette ki Malatyalılara bunun çok önemli bir hizmet gibi yansıtırlar. Uzaya turist yolculuğu başlatılan günümüzde, İstanbul’a uçak kalktığı için sevinenler bu vizyonla Malatya’yı yönetemezler.”
YORUM EKLE