Halk Elinde Islah Projesi Masaya Yatırıldı

Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından uygulanan “Halk Elinde Akkaraman Irkı Islah projesi” ile bölgede verimliliğin arttırılması planlanıyor.Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından...

Halk Elinde Islah Projesi Masaya Yatırıldı
banner230
Malatya Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından uygulanan “Halk Elinde Akkaraman Irkı Islah projesi” ile bölgede verimliliğin arttırılması planlanıyor.
Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından düzenlenen toplantının açılışında konuşan Malatya İli Damızlık Koyun Keçi Üreticileri Birliği Başkanı İhsan Akın, projenin asıl amacının bölgede verimliliği ve kaliteyi yükseltmek olduğunu ifade ederek, projeyle birlikte yavru verimliliğinin yanı sıra süt ve et verimliliğinin de yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti.
Diğer ilçelerde de bu projemizi hayata geçireceklerini ifade eden Akın, “Bu projedeki asıl amaç sadece destek alınması değildir. En iyi koçları en iyi kuzuları yetiştirmektir. Kırmızı et açığının kapatılması noktasında da eğer sizler iyi koç üretirseniz bu koçlarınızı koç desteği kapsamına bakanlığımız alıyor ve destekliyor” dedi.
Toplantı yeri konusunda kendilerine destek veren Yazıhan Belediye Başkanı Öztürk’e teşekkür eden Akın, projenin tüm üreticilere hayırlı olmasını diledi.
Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ise, bölgelerinin birinci derece tarım ikinci derece de ise hayvancılık bölgesi olduğunu anımsatarak “Hakikaten Yazıhan bölgesinde küçükbaş hayvan üreticilerinin çoğunlukta olduğu ve fazla sayıda da üreticimizin olduğunu biliyoruz. Bizler de yerel yönetimler olarak üzerimize düşen ne varsa her zaman destekçi olmaya hazırız” dedi.
Proje lideri Prof. Dr. Metin Bayraktar da yaptığı konuşmada, projenin ana amaçlarının kuzu sayısını artırmak ve damızlık üretmek olduğunu dile getirdi. Bu amaçlara en kısa zamanda ulaşmayı hedeflediklerini belirten Bayraktar, “Biz elimizden ne geliyorsa hep birlikte yapacağız inşallah. Bundan birkaç sene sonra da Yazıhan’da üretmiş olduğumuz damızlıkları başka illere satmayı Allah bize nasip eder inşallah. O zaman bugün bir kazanıyorsanız o zaman iki kazanmanın yolları üretebilirsek size bu işten sürdürebilir hale getirirsiniz. Yoksa yani geçmişte olduğu gibi bu işte yürütmeye devam edersek birçok üretici bu işten vazgeçmek durumunda kalabilir” şeklinde konuştu.
Yazıhan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Zafer Tanrıverdi ise, üç yıldır ‘Halk Elinde Islah Projesini’ uyguladıklarını belirterek, “Burada ki en önemli amacımız, vatandaşlarımıza burada hayvan üretiminde kayıtları en iyi şekilde tutturmak, bu konuyu da başardığımızı tahmin ediyorum” dedi.
Toplantının sonunda ise Proje Teknik Elemanı Veteriner Teknikeri Ayşegül Kılınç, proje ile ilgili teknik bilgiler sundu. Program soru cevap ile son buldu.
Toplantıya, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Proje Lideri Prof. Dr. Metin Bayraktar, Birlik Başkanı İhsan Akın, Yazıhan Gıda, Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürü Zafer Tanrıverdi ile üreticiler katıldı.
YORUM EKLE