13 Ağustos 2015 Perşembe 17:57
Elüs Çiftçilerin Yeni Yatırım Aracı Oldu
banner230
Konya Ticaret Borsası (KTB)’nın depolarının hizmete girmeye başlaması, yatırım araçları arasına tarımsal ürünleri de dahil etti.
Konya Ticaret Borsası’nın Türkiye’de tek bir alanda 100 bin ton ile en yüksek depolama kapasiteli tesislerine sahip lisanslı depolarının 2015 harman dönemiyle birlikte hizmet vermeye başlaması, yatırım araçları arasına tarımsal ürünleri de dahil etti. Lisanslı depoya konulan ürünlerin burada oluşturulan Elektronik Lisanslı Ürün Senetleri (ELÜS) BorsaKonya Elektronik Platformu’na üye olunarak internette alınıp satılabiliyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan KTB Başkanı Hüseyin Çevik, hububat üretim miktarı, gelişmiş un, makarna ve bisküvi sanayisi ve bulunduğu konum itibariyle kilit bir noktada olan Türkiye’nin tarımsal ticarette de lider olabileceğini belirterek, bunun için lisanslı depoculuk sisteminin tarımsal ticaretin merkezine konulması gerektiğini söyledi.
Lisanslı depoculuğun günden güne geliştiğini, sistemin uygulandığı ülkenin tarımsal üretiminde, ticaretinde, istihdamında, dünya ile rekabetinde, milli gelire katkısında ve buna bağlı olarak vergi hasılatında çok büyük artışlar sağlandığına işaret eden Çevik, “Türkiye’nin, bulunduğu jeopolitik konumu gereği uluslararası buğday ticaretinde kilit nokta olabilecek potansiyeli vardır. Türkiye üreten Kuzey ile tüketen Güney arasında önemli bir köprüdür. Dünya’da tarımsal üretim kadar tarımsal ticaret de, artık küresel politikaları etkileyecek düzeye gelmiştir. Bundaki en büyük aktörler küresel düzeyde finans çevreleriyle çalışan borsalardır. Tarımsal üretimin ve ticaretinin ulusal boyutu aşıp, küresel ölçekte düşünülmesi gereken bir olgu olduğu günümüzde, organize piyasalar olan borsalarımızın da küreselleşmesi kaçınılmaz bir sonuç olacaktır. Uygulama, tarım sektörü ile finansal piyasaların entegre olması açısından da büyük önem taşımaktadır” diyerek özellikle İslami kurallarla yatırım yapmak isteyen sermayenin rahatlıkla bu sisteme dahil olabileceğini ifade etti.
"HEM İYİ BİR AMBAR HEM İYİ BİR YATIRIM ARACI"
Harman sezonu ürününü depolayacak yeri olmayan ya da hemen satmak istemeyen üreticiler için lisanslı depoların hem iyi bir ambar hem de iyi bir yatırım aracı olduğunu açıklayan Çevik, ürünlerin sağlıklı ortamda sigortalı olarak değerini yitirmeden 24 ay boyunca devlet garantisinde muhafaza edildiğinin altını çizdi.
Sistemin işleyişi hakkında bilgi veren Çevik, “Sistem mudi dediğimiz çiftçi, tüccar, sanayicinin lisanslı depoya koyacakları ürünler için bankalarda açtırabilecekleri yatırım hesabının aktifleştirilmesiyle başlıyor ve mudi kayıtları bu yatırım hesaplarına tanımlı olacak şekilde yapılıyor. Mudilerin lisanslı depoya teslim ettikleri net ürün miktarı kadar yatırım hesaplarına kısa adı ELÜS olan Elektronik Lisanslı Ürün Senetleri çevrimiçi olarak basılıyor. Mudiler yüzde 50 destekli kira avantajından yararlanmaya başlıyorlar. Sonrasında ise bu basılan ELÜS’lerin Konya Ticaret Borsası’nın yeni şirketi olan ve internet ortamında ELÜS ticareti için bakanlıkça yetkilendirilmiş BorsaKonya platformu üzerinden alınıp satıldığında çiftçi için zirai stopaj ve buna bağlı Bağ-kur ve tüccar/sanayici için ise gelir vergisi, kurumlar vergisi ve Katma Değer Vergisi (KDV) muafiyeti gibi avantajları birlikte getirmektedir. Çiftçi ürününü lisanslı depoya koyarak uygun gördüğü veya ihtiyaç duyduğu bir dönemde satabilmektedir. Ürün karşılığında aldığı ürün senedi ile finansmana erişimi de kolaylaşmaktadır. Üretici nakliye masrafından kurtulacaktır. Sanayici de bu sistemle yıl boyunca standartlara göre kalite sınıfı belli ürün bulabilecekler. Üretici kazanacak, tüketici kazanacak, yatırımcılar kazanacak nihai noktada tarım ürünleri yatırım aracına dönüşeceği için devletimiz de kazanacaktır” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.