Ko-mek İzmit Sergisi Dr. Gürkan Kubilay İle Açıldı

KO-MEK İzmit ilçe sergisi açılışında katılan Dr. Gürkan Kubilay, izleyicilere tebessüm ettiren bilgiler verdi.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları, pek çok hastalığa davetiye çıkaran obezite konusunda halkı bilinçlendirmek...

Ko-mek İzmit Sergisi Dr. Gürkan Kubilay İle Açıldı
banner230
KO-MEK İzmit ilçe sergisi açılışında katılan Dr. Gürkan Kubilay, izleyicilere tebessüm ettiren bilgiler verdi.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitimi Kursları, pek çok hastalığa davetiye çıkaran obezite konusunda halkı bilinçlendirmek için İzmit ilçe sergisi açılışında Dr. Gürkan Kubilay bir söyleşi gerçekleştirdi.
Açılışta sahneye çıkan Dr. Gürkan Kubilay konuşmasına, “Yurtdışına gittiğimde en çok ‘yemezsen ölümü gör’ cümlesini tercüme ederken zorlanıyorum. Niye kilo alıyoruz? Önce bunun cevabını bulmamız gerekiyor. Fazla yemek ve az hareket kilo aldırıyor. İnsülün direnci hastalığı kilo alımında çok önemli bir rol oynuyor. Sabah yiyip geceye kadar acıkmıyorsanız ya da yarım saatte bir acıkıyorsanız bir sorun var demektir. Şeker ve insülün bir araya gelmedikçe hücre bunu kabul etmez. Ve insülün direnci ortaya çıkar. İnsülün direncinin ortadan kalkması için en önemli öğün kahvaltıdır. Kahvaltı yapmayan birinin kilo verse bile geri almaması mümkün değil” şeklinde anlattı.
Kubilay, “Şimdi işin ehli olmayan herkes televizyonlarda boy gösteriyor, bilgi veriyor. Yeni alınan kararı, yani işin uzmanlarının açıklama yapma zorunluluğunu çok doğru buluyorum. Mesela adam çıkıyor elinde maydanozla. Maydanoz vücuttaki suyu atar diyor. Vücuttaki suyu atabilmek için iki kamyon maydanoz yemeniz gerekir. Bu mümkün değil” dedi.
Dr. Gürkan Kubilay daha sonra, “Mucizevi bir besin yok. Sadece doğru beslenme vardır. Şimdi bir de alkali su çıktı. Alkali su dedikleri bildiğiniz kabartma tozlu sudur ve bu zayıflatmaz. Metabolizmanın düzgün çalışması için günde 5-6 öğün yemek ve 9 bardak su içmek gerekiyor. Şimdi hepiniz bir düşünün. Boyunuz mesela 1.60 santimetre. Onu 160 olarak düşünün ve ikiye bölün. Çıkan sonuç, yani 80 santimetre bel kalınlığı ideal ölçünüz olacak. Eğer bundan daha yüksek bir rakamsa siz kilolusunuz. Bel kalınlığı yüksek olanlarda ciddi kalp ve şeker hastalığı ortaya çıkar. Eşinizin de bel kalınlığını hatta kayınvalidenizinkini de ölçün” dedi.
Dr. Gürkan Kubilay, ”D Vitamini güneşte var. Bir de en çok terede ve dereotunda var. Kalsiyum ise süt ürünlerinde. Kahvaltıda yumurta ve peynir ile birlikte tere yiyin. Günlük kırmızı etin günlük tüketimi ise avuç içi büyüklüğünü geçmemeli” ifadelerini kullandı.
İzmit sergi açılışında yaptığı söyleşide Dr. Gürkan Kubilay pratik tarifler verdi. Kubilay, “Tatlı krizine girmeyenimiz yoktur. İki kayısının arasına badem koyun, üstüne de tarçın ekleyin. Ya da keçiboynuzu yiyin. Her iki tarif ile tatlı krizinizin hemen geçtiğini göreceksiniz. Haftada150 dakika yürümeniz gerekiyor. Yürüyüş sonrası da ağır yiyecekler tüketilmemeli” dedi.
Pek çok faydalı bilginin yanı sıra pratik tarifleri sergi açılışına katılanlarla paylaşan Dr. Gürkan Kubilay’a kursiyerler hediye verdi.
YORUM EKLE