Akçakoca Meydan İhalesi Yapıldı

İzmit’in tarihi en eski mahallelerinden Akçakoca mahallesi için İzmit Belediyesi’nce hazırlanan meydan projesinin ihalesi yapıldı.Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nce yapılan ihaleye 3 firma katıldı. Yaklaşık maliyeti 1 milyon 822...

KOCAELİ 05.08.2015, 11:57
Akçakoca Meydan İhalesi Yapıldı
banner230
İzmit’in tarihi en eski mahallelerinden Akçakoca mahallesi için İzmit Belediyesi’nce hazırlanan meydan projesinin ihalesi yapıldı.
Belediyenin Etüt Proje Müdürlüğü’nce yapılan ihaleye 3 firma katıldı. Yaklaşık maliyeti 1 milyon 822 bin lira olan Akcakoca mahallesi Meydan Düzenleme ihalesine katılan Teknik Yapı firması 1 milyon 746 bin TL, Hür İnşaat 2 milyon TL ve Gersut firması da 2 milyon TL teklifte bulundu. İhale komisyonu tarafından incelenecek tekliflerin sonrasında kazanan firmanın açıklanmasıyla işi alan firmanın projeyi 210 günde bitirmesi istenecek.
Osmanlı döneminden kalma tarihi eserlerin bolca bulunduğu Akçakoca mahallesi için İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın talimatıyla hazırlanan proje bölgenin çehresini tamamen değiştirecek. Yaklaşık 4 bin 500 metrekarelik alanı kapsayan proje kapsamında; su deposunun kuzey bölümünde bulunan trafo kaldırılarak bu alan sert zemin ve yeşil alan olarak yeniden düzenlenerek, pergolalar ile oturma bölümleri oluşturulacak.
Yetkililer, meydan çevresinde sivil mimari örneklerinin yanı sıra Akçakoca Dere Camii ve Süleymanpaşa Hamamı bulunduğunu belirterek, “Alanın doğusunda bulunan tescilli ağacın çevresinde de bir düzenleme yapılarak burada bir dinlenme ve oturma bölümü oluşturuluyor. Eski muhtarlık binasının olduğu ada da yeşil alan ve sert zemin olarak yeniden düzenlenecek. Ada içerisinde kot düzenlemesi yapılarak iki kademeli bir alan tasarlanarak yeni kotlara göre bahçe duvarları yeniden düzenlenecek. Meydan alanın da ise kot düzenlemesi yapılarak meydanın yol ile ilişkisi kademeler yapılarak sağlanacak. Bu kademeler içerisinde seyir terasları oluşturulacak. Su deposunun doğusunda bulunan yürüyüş yolunun kot düzenlemesi de yapılarak meydana bağlanmış olacak. Düzenleme yapılacak olan meydan alanı ve araç yollarında doğal malzemeler kullanılacaktır” dediler.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@