Kırklareli’nde Kadın Çiftçiler, Girişimciliğe Adım Atacak

Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kırklareli İl Müdürlüğü, KOSGEB ve İŞKUR işbirliğiyle kadın çiftçilere yönelik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verecek.TRAKYAKA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kırklareli...

Kırklareli’nde Kadın Çiftçiler, Girişimciliğe Adım Atacak
banner230
Trakya Kalkınma Ajansı (TRAKYAKA), Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kırklareli İl Müdürlüğü, KOSGEB ve İŞKUR işbirliğiyle kadın çiftçilere yönelik Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri verecek.
TRAKYAKA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kırklareli İl Müdürlüğü, KOSGEB ve İŞKUR işbirliğiyle Kırklareli’de düzenlenecek eğitimlerin açılışına Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci, KOSGEB Kırklareli İl Müdürü Tarık Altuntaş, il protokolü ve basın mensupları katıldı.
Açılışta konuşma yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Ajans olarak girişimcilik eğitimlerine büyük önem verdiklerini belirterek, "Bölgemizde girişimcilik kültürünün gelişmesi bizim için oldukça önemli. Bu kapsamda kurulduğumuz günden bu yana farklı kurumlarla yaptığımız işbirlikleriyle özellikle dezavantajlı grupların girişimcilik eğitimlerinden yararlanması için gerekli çalışmaları yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Bugün burada bulunmamızın nedeni Kırklareli İl Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğümüzle yapmış olduğumuz işbirliği çerçevesinde kadın çiftçilerimize yönelik 2 adet Kırklareli merkez, 1 adet de Ertuğrul köyünde başlatacağımız girişimcilik eğitimleri. Eğitimlerimizle, kadınlar hem kendi işletmelerinin sahibi olabilecek ve hem de uzun vadede ülkemizin ekonomisine önemli katkıda bulunacaklar. Bu bağlamda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesini’ gönülden destekliyor ve devamının gelmesini de umut ediyoruz. Kırklareli ilinde 2011, 2014 yılları içerisinde toplam 314 kişiye Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi verdik. 26 kadın girişimcimiz bu eğitimler sonrası kendi işletmelerini kurdu. Bunlardan örnek verecek olursak en yakın dönemde, 2014 yılının son aylarında Julide Başkur isimli girişimcimiz Kırklareli’nin Yayla Mahallesinde kendi restoranını, Lüleburgaz ilçesinde Handan Bayram isimli girişimcimiz kendi kafeteryasını, diğer bir kadın girişimcimiz ise perde satış yeri açtı" dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Kırklareli İl Müdürlüğü’nün, TRAKYAKA, KOSGEB ve İŞKUR işbirliği ile yürüttüğü proje kapsamında 13-22 Nisan 2015 tarihleri arasında Kırklareli merkezde 56 kadın çiftçiye, 20-30 Nisan 2015 tarihleri arasında ise Ertuğrul Köyü’nde 30 kadına Girişimcilik Eğitimi verilecek.
Eğitimler sonrasında kadın çiftçilerin tarımsal ürünlerin üretimi, kırsal turizm, yöresel ürünlerin üretimi ve pazarlanması gibi konularda kendi projelerini hazırlayıp, Proje Pazarı’na sunmaları bekleniyor.
18-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında yapılacak olan Proje Pazarı sonuçlarının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na iletileceği ve 8 pilot ilde önde gelen projelerin kendi içinde yeni bir yarışmaya alınacağı kaydedildi. Birinci olan proje önerisinin, kadın çiftçilerin girişimcilik konusunda desteklenmesi için Bakanlığa bir model ve örnek temsil edeceği belirtildi.
YORUM EKLE