Talasemililer Derneği’nden Vali Düzgün’e ‘8 Mayıs’ Ziyareti

8 Mayıs Dünya Talasemi Günü sebebiyle, Talasemi ve Lösemililer Derneği (TALODER) Kayseri Şubesi üyeleri Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti. Vali Düzgün, evlenecek çiftlerin mutlaka Talasemi testi yaptırması gerektiğini...

Talasemililer Derneği’nden Vali Düzgün’e ‘8 Mayıs’ Ziyareti
banner230
8 Mayıs Dünya Talasemi Günü sebebiyle, Talasemi ve Lösemililer Derneği (TALODER) Kayseri Şubesi üyeleri Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti. Vali Düzgün, evlenecek çiftlerin mutlaka Talasemi testi yaptırması gerektiğini söyledi.
TALODER Kayseri Şubesi Başkanı Faruk Başdemir ve beraberindeki dernek üyeleri, 8 Mayıs Dünya Talesemi Günü sebebiyle Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ü makamında ziyaret etti. Ziyarette Talasemi hastalığının önemine vurgu yapan Vali Düzgün,” Talsemi, Akdeniz Anemisi olarak ta isimlendirilen, teşhisi kolay fakat; tedavisinde zorluklar yaşanan bir hastalık. Bu nedenle öncelikle evlenecek çağdaki kardeşlerimizin nikah kıydırmadan önce mutlaka talasemi testini yaptırmalarını öneriyoruz. Talasemi Hastalığı taşıyıcısı olan anne ve baba adayları belki bu hastalıkların farkında değil. Ama evlendiklerinde çocuklarında bu hastalığın ortaya çıkma riski var. Bu nedenle evlilik öncesi bu testleri yaptırmaları mutlaka gerekiyor. Bu acı olayların önlenmesi açısından oldukça önemlidir. Ben Talasemi ve Lösemililer Derneği’ne de hem Talasemi hem de Lösemililere hastalıklarını yenme konusunda yardımcı olmak, onları değişik sosyal etkinliklerle morallerini yüksek tutmak amacıyla gösterdikleri gayretlerden dolayı teşekkür ediyorum. Tabi dertler paylaşıldıkça azalır” dedi. TALODER Kayseri Şubesi Başkanı Faruk Başdemir’de,”8 Mayıs malumunuz Dünya Talasemi Günü. Bizlerde Türkiye genelinde kutluyoruz. Bugün bizim bayramımız. Çünkü Talasemiyi anlatacak bir zamanımız oldu. 8 - 14 Mayıs tarihleri arasında gün boyu Talasemi hastalığını işleyeceğiz. Türkiye genelinde Talasemi Derneklerinin kurulması için mücadeleler verdik. Türkiye’de 33 ilimizde Talasemi ünitesi var. Ancak kalan illerimizde, Talasemi ünitelerinin olmayışı bizleri çok üzüyor. İnşallah bu hafta Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda bir stant kuracağız. Burada imza toplayacağız. Diğer illerde de Talasemi Merkezi kurulması için mücadele edeceğiz. Aynı zamanda kan kardeşi olmak isteyen arkadaşlarımızın da gönüllü kan kardeşi taleplerini ”diye konuştu.
Valilik ziyaretinin ardından, TALODER Kayseri Şubesi adına Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı.
YORUM EKLE