Melikgazi’nin Endemik Bitkisi ‘Aspir’

Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, belediye olarak aspir üreticisine destek olmak amacıyla yeni başlattığı proje çalışması ile hem yöresel bir ürün olan aspir bitkisinin sahiplenilmesi hem de üreticinin desteklenmesi amacıyla...

KAYSERİ 30.07.2015, 15:08
Melikgazi’nin Endemik Bitkisi ‘Aspir’
banner230
Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, belediye olarak aspir üreticisine destek olmak amacıyla yeni başlattığı proje çalışması ile hem yöresel bir ürün olan aspir bitkisinin sahiplenilmesi hem de üreticinin desteklenmesi amacıyla bu projeye önem verdiklerini söyledi. Subaşı, Büyükbürüngüz, Küçükbürüngüz gibi bölgelerde yetiştirilen ve yöresel bir ürün olan aspir bitkisinin Melikgazi Belediyesince geliştirme, yetiştirme, depolama ve satış aşamaları olarak değerlendirileceğini belirten Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, faydalarını tıbbi olarak anlatmak ile bitmeyen ve adeta Melikgazi ile özleşen bu ürünün özel bir statüde değerlendirilmek üzere proje hazırladıklarını söyledi. Aspir üretiminin yöre ekonomisi için çok büyük bir öneme sahip olacağını ifade eden Başkan Dr.Memduh Büyükkılıç, “Aspir bitkisi bu yöreye özgü olup özelikle yağı birçok tedavi için adeta bir ilaç deposudur. Aspir tohumu yağından elde edilen yağ asididir. CLA vücudumuz tarafından üretilmeyen dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinden biridir. Aspir bitkisi, 80-100 santim kadar boylanabilen, sarı, krem, beyaz, kırmızı veya turuncu çiçekler açan, otsu bir bitkidir. Aspir tohumunda amino asitler, mineral maddeler ve bazı vitaminler (B1, B2, B12, C, E) bulunur. Tohumlarında yeni çeşitlerde yaklaşık yüzde 46-47’ye kadar yağ bulunmaktadır. Yağının en bariz özelliği, doymuş yağ asitleri oranının düşük, doymamış yağ asitleri oranının yüksek olması, batılı ülkelerde margarin, mayonez ve salata yağı olarak tüketilmesidir. Aspir yağının içeriği ve aspir yağının faydaları ise yüzde 100 doğal, yüzde 100 sağlıklıdır. Anti-Oksidan etkiye sahiptir, kabızlığa karsı faydalıdır. Vücutta biriken fazla yağları eritmeye, metabolizmayı hızlandırmaya, doğum sonrası çatlakları azaltmaya, cildi nemlendirme ve yenilemeye, damar sertliğini önlemeye, kolesterol ve yağ şekerini dengelemeye yardımcı olur. Ancak bu derece önemli ASPİR bitkisi yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Biz de bu yöre halkının bütün sıkıntılarını gidermek için çalışma başlattık. Belediye olarak ne yaparsak üreticimiz daha fazla kazanır, düşüncesiyle harekete geçtik. Şu anda soğuk hava deposu, Aspir özel pazaryeri, semt pazarlarında yöresel gıda satış reyonları gibi projeler üzerinde çalışılmaktadır. Yağı çıkarılan aspir bitkisinin posası ile hayvan yemi olarak değerlendirilecektir” dedi.
Projenin hayata geçirilmesi ile üreticinin ürün depolama ve satış sıkıntısı sona ereceğini kaydeden Başkan Dr. Memduh Büyükkılıç, projenin uygulamaya geçmesi ile ürünün her mevsim pazarlama şansının olacağını, üreticilerin arzın düşük olduğu dönemlerde daha iyi fiyata gilaburu satabileceklerini sözlerine ekledi.
Yorumlar (0)
banner287
banner269
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Aralık 2019
İmsak 06:10
Güneş 07:38
Öğle 12:37
İkindi 15:06
Akşam 17:27
Yatsı 18:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@