KTO Başkanı Hiçyılmaz İşsizlik Rakamlarını Değerlendirdi

Kto Başkanı Mahmut Hiçyılmaz

KTO Başkanı Hiçyılmaz İşsizlik Rakamlarını Değerlendirdi

Kto Başkanı Mahmut Hiçyılmaz

22 Eylül 2015 Salı 13:13
KTO Başkanı Hiçyılmaz İşsizlik Rakamlarını Değerlendirdi
Kayseri Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, işsizlik rakamlarına ilişkin açıklamada bulundu. Hiçyılmaz, “Haziran ayında istihdamın artmasına rağmen işsizlik oranın yükselmesinin nedeni işgücüne katılım oranının artmasıdır” dedi.
İşsizlik rakamlarının Haziran döneminde yüzde 9,6 oranında gerçekleştiğini ve yükselme eğiliminin devam ettiğini belirten başkan Hiçyılmaz, “İşsiz sayısı 2014 yılının Haziran dönemine göre 226 bin kişi artmış oldu. İşsizlik oranı geçen yılın aynı dönemine göre yarım puan artarken, tarım dışı sektör işsizlik oranındaki artış bunun üzerinde yüzde 0,6 puan yükseldi ve yüzde 11,7 oldu. İşsizlikte asıl kaygı verici olan durum genç işsizlik oranındaki yükseliştir. Genç işsizlik oranı yüzde 17,7 düzeyine kadar ulaştı” diye konuştu.
Hiçyılmaz, “Bu dönemde işsizlik oranı artarken, istihdam oranı da arttı ve yüzde 47,1 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2015 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 675 bin kişi artarak 27 milyon 261 bin kişiye ulaştı. Böylece istihdam oranı geçen yıla göre yüzde 0,4 puan artmış oldu. Haziran döneminde tarım sektöründe çalışan sayısı 61 bin kişi, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 613 bin kişi arttı. İstihdam edilenlerin yüzde 22’si tarım, yüzde 19,7’si sanayi, yüzde 7,3’ü inşaat, yüzde 51’i ise hizmetler sektöründedir. İstihdam Önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında hizmet sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,8 puan artarken, tarım sektörünün payı 0,3 puan, sanayi sektörünün payı 0,4 puan, inşaat sektörünün payı ise 0,1 puan azalmıştır” ifadelerini kullandı.
İşsizlik oranındaki gelişmelerin Türkiye’de işgücü piyasasına yönelik yeni düzenlemeleri gerektirdiğini ifade eden Hiçyılmaz, “Özellikle nitelikli işgücü arzını artırmak için ilköğretimden, üniversiteye eğitim modelinde yapısal yeniliklere ihtiyaç bulunmaktadır. Çünkü sanayici de, hizmet sektöründeki işverende nitelikli işgücü sıkıntısı çekmektedir. İşgücüne katılım oranının da istikrarlı bir şekilde arttığı düşünüldüğünde, bu düzenlemelerin ivediliği de kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” şeklinde konuştu.
Başkan Hiçyılmaz açıklamasını şöyle sürdürdü:
“İstihdamın artmasına rağmen işsizlik oranın yükselmesinin nedeni işgücüne katılım oranının da artmasıdır. Basit bir ifade ile çalışmak isteyenlerin sayısı artmaktadır. 2005 yılında yüzde 44,9 olan işgücüne katılma oranı Haziran 2015 dönemine gelindiğinde yüzde 52,1 düzeyine kadar ulaşmıştır. Bu olumlu gelişmeye özellikle 2009 krizi sonrasında hükümetimizin de teşviki ile kadınların işgücü piyasasına girmesi etkili olmuştur. Nitekim, 2015 yılı Haziran döneminde erkeklerde işgücüne katılma oranı 0,1 puan artarak yüzde 72,4, kadınlarda ise 1,4 puanlık artışla yüzde 32,3 düzeyine ulaşmıştır. İşsizliğin artmasının bir başka nedeni ise son yıllarda yüzde 5’in altında seyreden büyüme oranıdır. Büyüme oranının istikrar kazanması işsizliğin düşmesine de olumlu katkı verecektir.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.