18 Ağustos 2015 Salı 12:33
İdrar Kaçıran Hastalara Müjde! Yeni Bir Tedavi Yöntemi Botox
banner230
Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Demirtaş, özellikle kadınlarda ciddi bir rahatsızlık olarak ortaya çıkan idrar kaçırma sorununda ilaç tedavisinin mümkün olmadığı durumlarda yeni tedavi yönetimi olarak uygulanan ‘ameliyatla mesane içine botox tedavisinin’ kliniklerinde de başarı ile yapıldığını kaydetti.
ERÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Demirtaş, yaptığı açıklamada, önemli bir toplumsal sorun olan idrar kaçırmanın kadın ve erkeklerde sosyal ve günlük hayatı olumsuz etkilediğini belirtti.
Özellikle Türkiye gibi yaşlı popülasyonu hızla artan toplumlarda bu hastalığın daha fazla oranda görüldüğünü ve ülkeye önemli bir ekonomik yük getirdiğini ifade eden Doç. Dr. Demirtaş, “Aşırı aktif mesane ve buna bağlı gelişen idrar kaçırma, idrar mesaneye dolarken istemsiz olarak mesanenin kasılması, mesane kapasite veya uyuncunun düşük olması ile karakterize bir bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu istemsiz kasılmalar nörolojik hastalıklar veya sinir hasarı sonucu oluşursa buna nörojenik mesane aşırı aktivitesi adı veriyoruz. Her iki şekilde de hastalar, üroloji kliniklerine sık idrar çıkma, sıkışınca tuvalete yetiştiremeden idrar kaçırma şeklinde başvurmaktadırlar. Günümüzde aşırı aktif mesane hastalığı tedavisi için birçok ilaç mevcut. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı ya da fayda etmediği idrar kaçırma durumlarında da tedavi olarak kullanılacak yeni yöntem ’ameliyatla mesane içine botox ilacı enjeksiyonudur.’ Avrupa Üroloji Derneği idrar kaçırma kılavuzunda ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı ya da fayda etmediği idrar kaçırma durumlarında öneri derecesi en üst düzeyde olarak mesane içine botox ilacının uygulanabileceği vurgulanmakta” dedi.
Ülkemizde Eylül 2014 tarihinden itibaren mesane içine botox tedavisinin uygulanabilir hale geldiğini söyleyen Doç. Dr. Demirtaş, bu hastalıktan muzdarip daha önceki tedavilere yanıt alamamış hastaların ürologlarına, ya da özellikle bu konuyla ilgilenen bir nöroüroloji uzmanına başvurmalarında fayda olacağını belirtti.
Botox tedavisinin uygulanma yöntemi hakkında da bilgiler veren Doç. Dr. Demirtaş, “Botox bir bakteri tarafından üretilen ve bilinen en güçlü nörotoksindir. Bu toksin mesane kaslarında felç yapar. Bu felç genelde geçicidir, nadiren kalıcı olabilir. Bu nedenle mesane için 6 aylık ya da bir yıllık periyotlarında tekrarlayan tedavilere ihtiyaç duyulabilir” dedi.
Kendi kliniklerinde Prof. Dr. Oğuz Ekmekçioğlu ile Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Ercan Aygen tarafından ortak konsey şeklinde inkontinans ve nöroüroloji faaliyetlerini yürüttüklerini belirten Doç. Dr. Demirtaş, “Bu konuyla ilgili olarak Türk Üroloji Derneği eğitim bursu ile bir yıl yurt dışında eğitim aldım. Yirmi yıllık klinik deneyimimiz ile üst düzeyde bilgi birikimine sahibiz. Uygun hastalarda botox tedavisini kendi kliniğimizde büyük bir başarılı ile uygulamaktayız. Hastalarımızın memnuniyet düzeyleri oldukça yüksek” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.